Podstata woodcraftu

Z thewoodcraft.org
Verze z 24. 9. 2020, 11:19, kterou vytvořil Keny (diskuse | příspěvky) (Tato verze je označená pro překlad)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Jiné jazyky:
Poznámka: Originál tohoto textu, který byl uveřejněn v knize Duch lesů, 1922 (kniha), se doposud nepodařilo objevit. Byl nepochybně stejně jako Setonova stať, součástí zásilky, kterou Miloš Seifert - Woowotanna obdržel z USA v lednu 1922. V překladu se ještě používá coby synonymum slova woodcraft výraz „zálesáctví” – výstižnější slovní spojení lesní moudrost Seifert uvedl až v následujícím svazku Základy kmenového zřízení, 1922 (kniha).

PODSTATA ZÁLESÁCTVÍ

Čtěno na sněmu v Trentonu Ben S. Nash-em, předsedou odboru pro práci s hochy.[1]

Potřebujeme jasnou ideu.

Abychom se dostali ku předu V čemkoli, když něco podnikáme, k tomu nejvíce nám pomůže jasný cíl - ostatek jest už věcí »provedení«.

A tak v Zálesáctví my, kteří věříme, že má v sobě prvky vytvářející charakter, musíme znáti jeho cíl a podstatu, neboť vše, co děláme, musí pak k tomuto cíli směřovati.

Pracujeme-li všichni za společným cílem, jdouce týmiž šlépějemi, doděláme se výsledků mnohem větších. Podívejme se, co v posledních dvou letech v naší vlasti bylo vykonáno.[2] Jeden každý mysleli jsme, že jsme se propracovali dost daleko, poněvadž jsme měli za to, že jsme vykonali vše, co jsme mohli, až byl nám předložen prostý cíl a ukázalo se nám, jak životní jest vyplnění tohoto cíle pro každého z nás.

Poznali jsme, jakým musí býti náš individuelní podíl v tomto velikém cíli. A voláme: »Hleďte. výsledky!« 

Lidé, kteří se nikdy nezajímali o studium, vykonali neslýchané věci v krátkém čase. Úsilí mělo svůj směr. Věci byly studovány a ovládnuty v čase k neuvěření krátkém.

Představte si, že bychom tutéž energii vložili do vývoje charakteru v chlapcích a děvčatech. Představte si třeba, že cíl vývoje charakteru by byl vytčen tak jasně a tak živě, aby vyvolal tolik úsilí.

Bude-li náš cíl jasný každému z nás a podstata toho, čeho je třeba k dosažení tohoto cíle, pochopena námi všemi, úsilí, jež vynaložíme na dovršení díla toho, přivede obrovské výsledky.

Okolnosti, jež nastaly válkou, činí každým dnem zjevnou větší a větší potřebu pěstování charakteru v chlapcích nebo děvčatech. Ačkoli vývoj charakteru v budoucí generaci jest životní otázkou, nelze očekávati zde takového zájmu, jaký se projevil o válku, avšak - tentýž základní princip, míti určitý cíl, tkví v Zálesáctví, jako dal vyhráti válku.

Který jest účel zálesáctví.

Zálesácká Liga snaží se před naši mládež postaviti ideální bytost fysicky silnou, ušlechtilou, zdvořilou, ukázněnou, šťastnou, když může pomoci, připravenou pro všechny případy, moudrou cestami lesa, stykem s veřejností, takového všestranného vzdělání, že může beze všeho státi se odborníkem, kdekoli je potřeba, a naplněnou takovým náboženstvím, že se stává žádoucí a potřebnou bytostí dneška.

Účelem zálesáctví jest vychovati rekreací.

Jisto jest:

Zálesáctví rekreací vychovává.

Pro každého, kdo se k němu kloní, jest hlavní věcí, aby měl na mysli, že jest ve své povaze výchovným, a poněvadž toto jest tak důležito, musí ti, kteří po něm sahají, jemu rozuměti a oceniti jeho vděky osobně, aby mohli tím účinněji vychovávati jiné.

Měj na mysli jeho výchovnou povahu. Nikdy je nepleť s organisací samotnou. Má svou organisaci a řád, ano - to obé jen proto, aby zálesácké hledisko mohlo býti sděleno vůdcem jednotlivcům co nejrychleji a s nejmenší námahou.

Zálesáctví jest světový názor.

Zálesáctví jest způsob nazírání na věci, jenž vede k všestrannému vývoji a povznáší život oceněním věcí kolem nás.

Je-li tomu tak, není-li přirozeno, aby ten, kdo chce někomu jinému něco o něm říci a ukázati jeho blahodárnost, měl sám takové ponětí o něm?

A není-li také jasno, že organisační stránka Zálesáctví jest spíše prostředek než podstata Zálesáctví sama? A ačkoli organisační řády, formy a obřady jsou nutny, každý z nás musí sám býti Zálesákem, má-li někomu předati jeho blahodárnost.

Když na chlapci nebo děvčeti chceme, aby se zajímalo o květiny na polích, musíme se o ně rovněž zajímati.

Nemůžeme prováděti Zálesáctví, stojíce za kathedrou a vykládajíce chlapcům nebo děvčatům, ale musíme sestoupiti tam, kde oni jsou vždycky a najíti potěšení a povzbuzení v prostých, přirozených věcech života.

»Myslící ruku«, »vidoucí oko« musíme míti především sami, chceme-li je předati chlapci nebo děvčeti.

Tak - pamatuj, že Zálesáctví jest myšlenka, výchovná. Jest to vývoj Zálesáckého názoru v jednotlivci, a je-li jako rekreace prováděno, najde, cestu do srdce každého člena kmene.

Jak se organisovati?

1. Pro počátek nutno míti vůdce, jenž prostudovav příručku a program Ligy[3], poznav vlastní zkušeností cenu zálesácké myšlenky pro své vlastní zdokonalení a zábavu, má dostatečnou víru v její blahodárnost, aby program její do důsledků prováděl.

Není dobrým vůdcem ten, kdo má za to, že Zálesáctví je jen organisací držící skupinu lidí pohromadě. ale ten, kdo se snaží přivésti Zálesáctví k rozvoji a chápe současně cenu jeho pro vlastní osobu.

2. Tento vůdce musí viděti cenu Zálesácké myšlenky v tom, co dává jeho životu, a býti odhodlán vložiti všechno úsilí jejímu lepšímu a lepšímu pochopení a sdělovati pak své poznání ostatním.

3. Vůdce nechť vyhledá několik hochů neb děvčat, kteří by měli zájem o Zálesáctví a začne pracovati s nimi způsobem uvedeným v příručce. Tato skupina musí míti vůdce v největší úctě od počátku založení kmene.

4. Několik dobrých lidí si vůdce vybere za rádce a oporu pro udržování a vývoj své skupiny. Když skupina tato se založí po dohodě s organisací, musí býti vůdce podporován úřady organisace úřední formou.

5. Po těchto předběžných přípravách možno skupinu zařaditi již jako kmen do Zálesácké Ligy. První věcí jest zapsání kmene do Ligy ustavující listinou.

a) Tak se spojí nový kmen oficielně se Zálesáckou Ligou.

b) Tím dovoleno je kmenu, aby užíval zavedených odznaků, programu, legitimací atd.

c) Tím dostane se kmenu a zvláště jeho vůdcům příležitosti scházeti se s ostatními k stejné práci a výměnou názorů zlepšiti porozumění a přizpůsobení se zálesáckým ideám.

d) To umožní kmeni, aby přijímal rady a náměty prostřednictvím oficielního zálesáckého časopisu, zálesáckých konferencí a dopisováním s ústředím.

e) Tím se kmen může oficielně súčastniti zdokonalení Zálesácké idee praksí i podporou peněžitou.

Co potom?

Nyní, když jsme vysvětlili v čem je podstata zálesácké myšlenky a jaké jest zařízení a které jsou organisační prostředky pro uvedené Zálesáctví v praksi, naučme se znáti hlavní věci, nutné k provedení díla.

1. Předně: Vůdce si musí uvědomiti, že Zálesáctví jest »výchovou rekreací«. »Hrou k vědomostem« mohlo by se jinak říci. Zamyslíte-li se chvíli nad tím, uznáte, že co jste kdy hráli, to jste pochopili, neboť teprve věci, jež rádi děláme, prožíváme.

Vůdce musí rozuměti každému jednotlivci ve skupině a říditi jeho činy tak, aby se přibližovaly zálesáckým zásadám.

Vedením činnosti celé skupiny docílí se sice mnoho, více však se pořídí, dovede-li vůdce vštípiti Zálesáctví každému jednotlivci tak, že se. jím individuelně vyvíjí....

2. Příručky používejte za stálého svého průvodce. Naleznete zde pravidelně odpověď na každou otázku, která vás napadne za vaší zálesácké práce. Studujte dobře tu část, kde jest vyložena organisace. Založte si svou skupinu, družinu nebo kmen podle toho, jak vám bude možno, a přičiňte se, aby se stala harmonickou součástí celku.

Kruh.

a) Skupina sedí vždy v kruhu, uprostřed něhož jest ohniště.

Zkušenost nás naučila, že kruh nemá býti širší než 8m v průměru, bez ohledu na počet lidí zasedajících na sněmu.

Súčastní-li se větší počet, zařiď to tak, aby se sedělo ve dvou, třech, nebo čtyřech řadách. Je-li skupina malá, může býti kruh stažen, takže skupina drží lépe pohromadě.

Zasedá-li se venku, nechť je oheň rozdělán třením dřeva. Při každém sněmu urči jiného člena, aby rozžehl oheň.

Zasedá-li sněm v místnosti, může se oheň naznačiti žárovkou, přikrytou oranžově zbarveným hedvábným nebo krepovým papírem a polínka možno narovnati kolem jako při ohni.

»Sezením v kruhu« a »ohněm« má býti dosaženo určité nálady a máme naučiti se kázni bez dohlížitele.

Vysvětliti do podrobna důvody pro kruh a oheň by zabralo mnohem více místa, než je vymezeno, ale těm, kdož chtějí oceniti význam ohně, doporučuji, aby si pročetli příručku.

Některé z důvodů pro používání kruhu jsou tyto:

Jako život, kruh nemá začátku ni konce!

Každý bod jest stejně vzdálen od středu!

Jest symbolem rovnosti a souladu.

Vnuká (inspiruje) soulad, protože sám v sobě je souladný.

Vnuká demokracii, jelikož se všemi v kruhu se jedná stejným způsobem (řečí hochů a děvčat: »každý má nejlepší sedadlo«).

Všechny oči hledí do středu a každý cítí, že jest částí celku.

Každý může každému kdykoliv pohlédnouti v tvář.

Chování každého je vždy viděti celým shromážděním.

Některé z důvodů pro »oheň«:

Je podobný životu!

Nutí k úctě!

Podněcuje fantasii!

Sbližuje k přátelství!

Působí soustředěním v jedno ohnisko!

Přináší atmosféru »přirozenosti věcí«!

Vnuká jednoduchost života!

Důstojnost sněmu.

b) Aby se docílilo výsledku, musí vůdce udržovati v každém čase důstojnost sněmu. Zálesácká atmosféra nechť proniká sněmem každou minutu, od zahájení až do ukončení. Ledabylý sněm může zkaziti úctu k němu pro vždy. Podrobně o tom, jak vésti sněm, se poučíš v příručce.

Jelikož účelem Zálesáctví jest vypěstovati charakter, musí býti důstojnost sněmu výrazem charakteru, kterého má dosáhnouti skupina. Je-li sněm obrazem nepořádku, pak bude to vidět i na charakteru jednotlivých členů skupiny. Výsledkem správně uplatňované důstojnosti sněmu bude úcta, k níž se došlo láskou.

Myšlenka (idea).

c) Vůdce by měl věděti, že každý člen dobře pochopil zálesáckou myšlenku, a to je možno jenom tehdy, když vůdce sám to pochopení má.

Vědomost členství.

d) Vůdce při sestavování programu a při provozování jeho musí hleděti vštěpiti co možno nejrychleji ideály zálesácké ve vědomí členů skupiny, aby dovedli oceniti svou příslušnost k Zálesáctví.

Účast rodičů.

e) Mladší člen musí míti na přihláškách podpis rodičů. V každém případě vysvětli rodičům účel zálesáctví a požádej za spolupráci. Nechť se účastní některého vašeho sněmu, aby viděli, co děláte pro jejich syna nebo dceru. Nechť přijdou na hry a chtějí-li, ať se jich súčastní. Budou se pak zajímati o vás nepřímo svým chlapcem nebo děvčetem a vás podporovati.

Stáří.

f) Zálesáctví nezná hranice věku.

Zakládající listina kmene.

Svoji zakládající listinu. kterou jste zapsáni do Zálesácké Ligy, mějte pěkně zarámovánu a pověšenu na čelném místě, každý rok ji nechte znova ověřit.

Zálesácký odznak.

h) Nechť každý nosí zálesácký odznak.

Přijímací zkoušky.

i) Každý člen ať se podrobí nějakému zasvěcení – zkoušce vytrvalosti.

Zákony.

j) Dbej, aby každý člen znal zákony a rozuměl jim. Nespokoj se jen slovním opakováním zákonů, ale hleď, aby čas od času rozliční členové skupiny připomínali zákon při vstupním obřadu sněmu, aby tak Čtyřnásobný Zákon se stal zákonem každodenních skutků.

Legitimace čIenstva.

k) Dbej, ať každý má správně vyplněnu členskou legitimaci.

Práce pro mistrovství.

l) Každý člen kéž pracuje o mistrovství, o »činy« a »odbory«. Vybeř »činy«, jež jsou snadno dostupny každému jednotlivci a takovým způsobem vzbuď zájem o získávání mistrovství. Nechť plavec začne se získáním mistrovství v plování, člen zajímající se o ptáky s mistrovstvím znalosti ptáků atd.

Každý člen musí býti veden opatrně, aby se nepřepínal a tím neztrácel odvahy. Ať dělá nejprve to, co může dělat - to, co by rád dělal, může nechat na pozdější dobu.

Zájem o získávání mistrovství musí vůdce udržet.

Nechť měřítko příručky jest přesně dodržováno. Všechna měření času a vzdálenosti v athletice nechť jsou prováděna s největší pečlivostí, aby všechny ceny měly svůj skutečný význam a nedostavilo se zklamání, kdyby na př. některý člen měl dokázat svou schopnost.

Hleď, aby listina, na níž jsou zaznamenány mistrovské činy, byla vyplňována správně a pečlivě a aby každý člen si ji dobře uschoval, by mohl kdykoli se jí vykázati.

Hodnost Sagamora (= Bojovníka), udělená po získání 24 cen za »činy«, udílí se pouze když »Výbor pro udílení cen« tak uzná, po předložení výkazu místním vůdcem nebo místním »Výborem pro udílení cen«.

Ústředí.

m) Vůdce má pěstovati úzké vztahy k Ústředí a každému členu vštěpovati vědomí důležitosti spolupráce s tímto národním hnutím, vždy maje na zřeteli nejvyšší mety.

Dílo jednotlivce.

n) Vůdce musí stále míti na paměti zdokonalování jednotlivců – aby každý se stal Junákem, pak Bojovníkem a potom Strážcem (Pathfinder – Sagamore – Sachem), pokud jen je možno.

Práce během roku.

o) Vůdce a výbor musí si sestaviti program roční práce takto:

1. Všeobecné požadavky – hlavní myšlenka a individuelní vývoj.

2. Propracovati do podrobna program na každý měsíc předem.

3. Programu ponechati tolik pružnosti, aby mohl býti přizpůsoben okamžitým poměrům, jaké se právě utvářejí.

Taková jest podstata Zálesáctví, vyjádřená několika slovy. Moudře prováděno, nikdy nemůže zklamati, poněvadž v něm jsou základy života lidského pokolení. Kdo moudře dle těchto zásad žije, dosáhne štěstí a zdraví a bude vždy pohotově.

POSELSTVÍ ZÁLESÁCKÉ

Ačkoliv Zálesácká Liga ve své celkové organisaci a svém díle jde směrnicemi jiných známých organisací, má přece pět hledisek, které ji rozlišují od jiných hnutí, jež podobně zabývají se volným časem chlapců a děvčat, mužů a žen.

1. Věří, že duch dětství jest největším dědictvím lidského plemene; že čeho nanejvýš jest potřeba ve světě dnes, jest odnésti si do dospělého života idealism a radost mládí. Hra nejenom vytváří ideály, ale jest jednou z nejjemnějších a nejzdravějších věcí v životě pro dospělého tak jako pro mladšího. Některé společnosti, obírající se reformou výživy, hlásaly: »Pověz mi, co jíš a já ti řeknu, jaký jsi.« Zálesáctví praví: »Pověz mi jak se bavíš a já ti povím, jaký jsi!« »S věcmi, jež rádi děláme, žijeme.« Ve Sněmovním Kruhu hra zabírá významné a důležité místo. Abychom povzbudili hru a upevnili zvyky, takže potrvají do dospělého života a i potom budou popudem ke zdravé zábavě a osvěžení, vypracovali jsme soustavu výkonnosti pro činy (»coups«) a odbory. Účelem Zálesácké Ligy není přizpůsobiti dospělý život dětem, ale vnésti ducha mládí do mužství a ženství. Zálesáctví jest rekreace.

2. Zálesácká Liga uplatňuje důležitost imaginace v životě. »Kdo strhne představivost, vysvobodí duši.« Radostmi života konec konců jsou ty, které vzešly z představ, a vzněty a ideály, které hýbají lidskou duší, přicházejí z představ. Zálesácká Liga má proto program bohatý malebností, zvyky a tradicemi s myšlenkou probuditi zájem, udržeti pozornost, strhnouti duši, která tupě podléhá jednotvárnosti všedního života. Lesy, zjevy přírody, oheň, primitivní touhy, umění v nejprostší své formě, vše to má co dělat s představivostí. Někdo nedávno řekl, že Zálesácká Liga má za účel »doslova vzkřísiti z hrobu jemnější lidské vědomí«. Netrvá na opakování formálního obřadu - varuje se býti pouze citovou a žádá, abychom nohama stáli pevně na zemi, i když odpovídá imaginativní touze. Zálesáctví chce dáti vidění, věříc, že »Bez vidění národ zahyne.« Zálesáctví jest životní síla a hledí strhnouti duši lidstva imaginací.

3. V lese obklopeno věcmi přírody mělo lidstvo svoje začátky a věci přírody obklopují nás tak dlouho, jak žijeme. Chce-li kdo být v pravdě vychován, musí znáti přírodu a být schopen starati se o sebe sám v přírodě. Proto Zálesáctví klade základní důraz na studium přírody, tábornictví, lesní zákon a jednoduchá řemesla, neboť tyto prosté věci dávají základy povaze. Není možno, aby někdo byl členem Zálesácké Ligy a neučil se zamilovati si tyto přírodní věci. Zálesáctví zdůrazňuje především studium přírody a táboření.

4. Zálesácký program jest pro oboje pohlaví a všecky věky. Zabývá se základními věcmi, jež mají všeobecný a neutuchající význam. Dokazuje, že většině radostí životních těšiti se mohou muži i ženy, chlapci i děvčata a že jasné porozumění a bližší sympatie mohou povstati mezi stářím a dětstvím, mezi mužem a ženou zdravou rekreací ve volné přírodě. Rodina, v níž někteří členové jsou Zálesáky, bývá šťastnou rodinou a blahodárnost zálesáctví přichází k dobru všem členům. Nedávno v jednom východním městě byl zapsán kmen, jehož nejmladší člen jest 35letý, nejstarší 55letý. Jeden New Yorkský úředník nedávno byl jmenován sagamorem (t.j. dosáhl tohoto řádu, poněvadž vykonal 24 činů, za něž byl poctěn). Jeho dcera jest sagamor, nejstarší syn jest sagamor, druhý syn jím chce býti, a žena jeho také již dosáhla stupně sagamora. Zálesáctví není jen pro jedno pohlaví nebo jeden věk. Povzbuzuje »radosti« mladých lidí a pomáhá »radosti« tyto nebo zájmy přenésti do stáří. Program Zálesácké Ligy jest pro všechny, pro obě pohlaví a všechny věky.

5. Zálesácká idea sahá za hranice organisace. Musí býti šířena jako hnutí, aby pomáhala a dala náplň mnoha stávajícím organisacím. Věří, že největší věc. na světě jest idea. Proto jak jen nejméně možno, upozorňuje na organisaci, které je potřeba, aby nesla a šířila zálesáckou ideu. Na příklad, místní skupina neposílá jména a adresy svých členů Ústředí Zálesácké Ligy; Zálesácká Liga pouze jedná s hlavním vůdcem a institucí, ve které on pracuje. Zálesácký program vyžaduje méně odkazování na ústředí než jaký jiný. Zálesácká Liga jest hnutí spolupracující se stávajícími organisacemi - nikoli organisace.

Philip D. Fagans.[4]


  1. Zpráva o sněmu byla na titulní straně večerníku "Trenton Evening Times", které vyšly 12. Září 1918 http://www.newspapers.com/newspage/16617576/
  2. Autor ukazuje tu na obrovský rozmach zálesáctví v Americe po založení "Zálesácké Ligy" r. 1916, kdy zvlášť studiu přírodních věd získán byl veliký zájem.
  3. U nás jest dosud jedinou příručkou Zálesáctví kniha Miloše Seiferta "Přírodou a životem k čistému lidství", Zálesáckou Ligou Československou jest Federace Československých Skautů.
  4. Philip Dunn Fagans (*21.4.1884 – †2.6.1945), Byl výkonným sekretářem WLA od jejího založení v roce 1916 do roku 1922.