Stránka:z lesni rise 1925.djvu/159

Z thewoodcraft.org
Verze z 8. 1. 2021, 12:40, kterou vytvořil Tuwanakha (diskuse | příspěvky) (→‎Validated)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 158

Řekové břečtan připisovali Bacchovi. Veselý ten bůh obyčejně měl korunu z břečtanu. Břečtan podle pověry proto chránil před opilstvím.

Břečtan je úžasně trpělivá rostlinka. Daří se mu docela dobře v nejhorších lidských krčmách, v továrních místnostech, v kuchyních a dílnách, kde kouř, páry a špatný vzduch i nedostatek světla by zabily každou jinou rostlinku. Proto je břečtan Osmým Tajemstvím Lesa. Nabízí ti, Junáku, zeleň svou i tam, kde bývají nejsmutnější kouty domu, abys je zkrásnil. Můžeš jej přenésti z lesa a zasázet do bedniček. Veď jej pak uvnitř chodby, v předsíni, do výklenků salonu, přispěje znamenitě k tvé zimní zahradě doma.

Nenamáhej se však pěstovati jej ze semene, to dokáže jen on sám, v přírodě. Kousek stonku zakoření se jistě a poroste s radostí.

Skrývají se v něm ještě jiná tajemství: dřevo jeho hodí se k vyřezávání, obsahuje žlutohnědé barvivo, jest proniknut jedovatou štavou — to vše jsou vlastnosti pro woodcraftera významné.


Padesátásedmá přástka.

Svištův den — druhý únor.

Šesté tajemství lesa.

Byl to Monapini, jenž to řekl skřítkům a skřítkové to řekli do pověstí a pověsti to pověděly mně, takže vidíte, že mám z dobrých úst toto šesté tajemství lesa.

Jest pověst, že každý rok moudrý Svišť se uchyluje ke spánku do svého útulného domova pod zemí, který si vyhrabal, když listí začne padati a když slyšel výstrahu. ..text pokračuje