Stránka:sbornik 100 vyroci narozeni ms.djvu/16

Z thewoodcraft.org
Verze z 5. 2. 2021, 20:16, kterou vytvořil Keny (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Tato stránka byla ověřena

Vzpomínky na spolupráci s Milošem Seifertem

Dříve než jsem navázal — zprvu písemný a od roku 1922 i osobní styk s Milošem Seifertem, získával jsem zkušenosti s novým mládežnickým hnutím v organizaci zvané Junák český skaut. Jejím členem stal jsem se ve svých 14 letech za první světové války v roce 1917. O Psohlavcích a Dětech Živěny nám nebylo tehdy nic známo. Tělesně jsme se dostatečně vyžívali v tehdejších tělovýchovných organizacích, povětšinou v uzavřených tělocvičnách a jen řídce v přírodě. Proto nás na junáctví nejvíce lákalo táboření a turistika, navíc pak dosud nikde praktikovaná mládežnická samospráva.

Po léta zůstávalo hlavní náplní táboření a turistika, náplň pravidelných schůzek v klubovně zela bezradností. Jisté osvěžení přinesl po válce Marek, agilní propagátor anglických Baden-Powellových skautů. V pokusu založit jejich kopii u nás právem ztroskotal. I toto hnutí, ač propracovanější, než junácké, setrvávalo na cíli, který možno charakterizovat jako snahu vychovat tělesně zdatné, manuálně dovedné, ukázněné, loajální občany buržoazního státu.

Pravý, původní humanistický cíl mládežnické sebevýchovy, harmonický rozvoj osobností pro demokraticky a sociálně spravedlivý život společnosti založený na moudrém vztahu člověka k přírodě, jak jej stanovil zakladatel E. T. Seton, objevil pro nás Miloš Seifert, první překladatel Setonových spisů o woodcraftu a o životě v přírodě.

Zásluhou Miloše Seiferta zůstane i jeho snaha vybudovat podobné hnutí u nás. První z nás pochopil geniálnost objevů mládežnické sebevýchovy — novou cestu k ušlechtilému lidství. Všichni, kdož jsme se tenkráte k němu připojili s vidinou samostatného života ve volné přírodě vedoucího k životu smysluplnému, netušili jsme obtíže, s nimiž se setkáme. Dnes víme, že příčiny spočívaly nejen ve způsobu a správnosti pochopení Setonových cílů, ale i v nutném výběru a úpravě náplně a forem tak, aby navazovaly na domácí poměry a tradice, neboť pro nové výchovné cíle a metody platí totéž co pro ostatní národní kulturu, rozvíjí se z vnějších ..text pokračuje