Polska liga woodcrafterów

Z thewoodcraft.org

Ogólne

pl cs en
Polska liga woodcrafterów, dalej PLW, jest stowarzyszeniem ludzi kierujących się zasadami ruchu woodcrafterskiego, ustalonymi przez Ernesta Thompsona Setona, działających na terenach Polski i osób z nimi sympatizujących. Polska liga woodcrafterów (česky Polská woodcrafterská liga), dále PLW, je sdružení lidí řídících se zásadami woodcrafterského hnutí, co ustanovil Ernest Thompson Seton, působících na území Polska, a osob s nimi sympatizujících. Polska liga woodcrafterów (eng. The Woodcraft League of Poland), hereinafter referred to as PLW, is an association of people who follow the principles of the woodcraft movement, established by Ernest Thompson Seton, operating in Poland, as persons sympathizing with them.
Ruch woodcrafterski jest oparty na stosowaniu podstawowych zasad życia puszczańskiego w ramach codziennego życia. Proste, radosne życie w porozumieniu z przyrodą. Poszukanie harmonii. Opór przeciw ograniczaniu wolności. I ogólna tolerancja w ramach najlepszych zasad chrześcijaństwa, czy tez innych religii lub filozofii. Woodcrafterské hnutí stojí na uplatnění základních principů života v divočině v běžném životě. Jednoduchý, radostný život v souladu s přírodou. Hledání harmonie. Odpor proti potlačování svobody. A obecná tolerance v rámci nejlepších zásad křesťanství nebo jiných náboženství či filozofií. The Woodcrafter movement is based on applying the basic principles of wilderness living to everyday life. A simple, joyful life in harmony with nature. Seeking harmony. Resistance to the suppression of freedom. And general tolerance within the best principles of Christianity or other religions or philosophies.
Spędzanie wolnego czasu otwierając się na piękno przyrody. Nauka oparta na własnoręcznie wykonywanej pracy, budującej wiedzę. Samokształcące wychowanie. Organizacja w duchu demokracji, gdzie każdy jest swoim panem. Trávení volného času pod vlivem estetiky přírody. Učení založené na manuální práci, co přináší poznání. Sebevzdělávání. Organizace v duchu demokracie, kde je každý sám sobě velitelem. Spending leisure time influenced by the aesthetics of nature. Learning based on manual work that brings knowledge. Self-education. Organisation in the spirit of democracy, where everyone is his own master.
Głównym narzędziem motywacji i inspiracji jest system orlich piór, który pozwala wyróżnić się każdemu, kto jest w stanie spełnić ustalone kryteria. Hlavním nástrojem motivace a inspirace je systém orlích per, který umožňuje vyniknout každému, kdo dokáže splnit stanovená kritéria. The main tool for motivation and inspiration is the eagle feather system, which allows anyone who is able to meet the set criteria to stand out.

Organizacja

Straż
Sympatyk lub woodcrafter działający indywidualnie, w ramach swoich potrzeb i możliwości.
Ród
Jest to ugrupowanie, tworzone przez co najmniej dwoje ludzi zainteresowanych woodcraftem. Zwykle rodzina z dziećmi, czy wspólnie żyjąca para.
Szczep
kombinacja rodów i straży, które się umówiły na wspólne działanie. Specyfiką szczepu, którą się wyróżnia od rodu, jest struktura dowódców ustalona według zasad ustanowionych przez Ernesta Thompsona Setona – wybrany naczelnik, strażnik ognia i własna Rada orlich piór.
Szczepy tworzone przez młodzież niepełnoletnią mogą pracować pod opieką osoby dorosłej, która bierze na siebie odpowiedzialność ze względu na prawo – zwykle jest to ktoś z grona rodziców albo krewnych, ale może to być też drużynowy harcerskiej drużyny, jeżeli by chodziło o szczep istniejący w ramach harcerstwa. W takim szczepie członkowie mogą być, przy ilości ponad 10 osób, również podzieleni na rody.

Notatka: W przypadku rodu lub szczepu wystarczy kontakt przez jedną osobą.

Członkostwo

Członkiem stanie się każdy po zapisaniu na listę mailingową po wyrażeniu zgody i podaniu swoich swoich danych. Tym samym zobowiązuje się, że będzie chronił dane i adresy mailowe pozostałych członków.

Centralnej ewidencji nie prowadzi się dla tego, aby organizacja była maksymalnie zdecentralizowana i niezależna od jednego tylko serwisu internetowego.
Lista mailingowa jest używana do dystrybucji informacji i wiadomości dotyczących tematów woodcrafterskich. Każdy jest winien respektować prywatność i nie wysyłać do wspólnej listy maili obraźliwych, z politycznym podtekstem itp. Jedyne co jest akceptowalne, to wysłanie URL (linka) do własnego artykułu i pozostawienie decyzji adresatom, czy linkowany tekst przeczytają, czy nie.

Finansowanie

Z komunikacji elektronicznej korzysta się aby, nie było potrzebna opłacać drukowania i wysyłania materiałów pocztą.

Jeżeli jest materiał, który potrzebuje finansowania decyzję o cenie podejmuje osoba która się tym zajmuje. Cena musi być taka, aby pokryła sprawiedliwie wkład pracy oraz wszystkie koszty związane z drukiem i dystrybucją.

Wypisanie z listy

Członkostwo nie jest w żaden sposób ograniczone, ale obowiązują zasady korzystania z listy mailingowej. O wypisanie z listy może swobodnie poprosić każdy, kto przestanie być zainteresowany uczestniczeniem w PLW, albo nie będzie więcej chcieć odbierać informacji za pomocą listy mailingowej.

Wyjątkiem jest tylko sytuacja, gdy ktoś naruszy zasady korzystania z tej listy w taki sposób, jak było opisane powyżej.

Sejm

Jest głównym wydarzeniem dla członków PLW. Tylko sejm może przyznawać wyczyny.

Sejm może być zwołany przez każdego członka PLW.

Jeżeli sejm jest organizowany przez straż lub rod, musi zostać najpierw ustalona ROP (Rada orlich piór), której członkami musi być co najmniej trzy osoby, obecne i zaakceptowane przez uczestników sejmu. Każdy uczestnik może nominować własnego kandydata, ale aby mógł zostać wybrany członkiem ROP, musi wyrazić zgodę.

ROP sprawdza czy były spełnione wszystkie warunki do przyznania wyczynu. Orle pióra nadaje na podstawie uchwalenia sejmu naczelnik sejmu – osoba, która zorganizowała sejm. Lub osoba przez niego upoważniona.

Jeżeli sejm był zorganizowany pod patronatem szczepu funkcjonuje ROP szczepu, a przywilej do udzielania honorów należy do naczelnika szczepu.

Uroczystość sejmu

Właściwe obrady sejmu odbywają się po zapaleniu watry sejmowej.

Znakiem należności do ruchu woodcrafterskiego jest symbol woodcraftu noszony na klapie lub kapeluszu. Obrzędowym ubiorem sejmowym jest woodcrafterska szarfa, na którą naszywa się symbole przyznanych honorów. Każdy kto osiągnął tytuł sagamora może tez używać roby sagamora, na której znajdują się totemy osobiste, szczepowe i symbol tytułu – krąg tworzony przez 24 orlich piór.