Pokračování textu ze strany 162
Obr. 9 - Původní znak DÍVEK TÁBOROVÉHO OHNĚ (Camp Fire Girls of America) na známce vydané u příležitosti 50. výročí založení organizace. Znak má tvar průmětu sférického trojúhelníka. Na bílém podkladu tmavěmodrý obvodový pás s bílými písmeny názvu, skřížená polena v barvě černé, rudý plamen.
Obr. 10 - Znak CHLAPCŮ A DÍVEK TÁBOROVÉHO OHNĚ (Camp Fire Boys and Girls), od roku 1979 nástupnické organizace Dívek táborového ohně. Uvedená podoba znaku je z roku 1993. Barevné provedení: levá polovina modrá, pravá červená, silueta stylizovaného plamene bílá.
Obr. 11 + 12 - Znaky WOODCRAFT RANGERS (USA, Kalifornie). Na obrázku 11 je původní znak: bílý štít s modrými rohy, ve štítě červená postava bůžka. Od 60.let se na oficiálních dokumentech Woodcraft Rangers objevuje nové logo: indiánský piktogram - stylizované slunce (viz obrázek 12). Na dokumentech z let 1993-1994 se pak místo slunce objevuje ještě jiné logo: stylizovaná kompasová růžice.
Obr. 13 - Černá psí hlava čili znak ČESKOSLOVENSKÉ OBCE JUNÁCKÉ PSOHLAVCŮ - HORNÍCH CHLAPCŮ, předchůdců Ligy lesní moudrosti. Poté, co část Psohlavců založila v roce 1922 Zálesáckou ligu čs. (od roku 1923 Ligu lesní moudrosti), byl po přechodnou dobu užíván jak samostatně znak psí hlavy nebo znak woodcraftu, tak i oba znaky v kombinaci (bílý štít s černou psi hlavou, modré rohy).
Obr. 14 - Od poloviny 20.let používala LIGA LESNÍ MOUDROSTI již výhradně univerzální formu woodcrafterského znaku (bílý štít s modrými rohy). Používá ho i dnes česká a slovenská Liga lesní moudrosti. Na obrázku 14 podoba znaku LLM, používaná od roku 1990.
Obr. 15 - Slunce, znak. ISAW (Internacionální socialistické asociace woodcrafterské).
Obr. 16 - SPOJENÉ SBORY JUNÁKŮ-SKAUTŮ RČS (SSJS) - znak z druhé poloviny 20.let, kdy se SSTS rozhodly přijmout woodcrafterský program. Zajímavé spojení lilie a "rohatého štítu“.
Obr. 17 —- Znak ORDER OF WOODCRAFT CHIVALRY (Řádu woodcrafterského rytířstva). Štít je symbolem rytířství, sekery jsou znamením woodcraftu. Původně existovaly tři varianty znaku, lišící se štítem. Angličtí členové mají ve štítě kříž svatého Jiří (červený svislý štít v bílém nebo stříbrném poli). Skotští členové měli ve štítě kříž svatého Ondřeje (bílý, na koso postavený kříž v modrém poli). Irští členové měli ve štítě kříž svatého Patrika (červený, na koso postavený kříž v bílém poli) - viz obrázek 19. V současné době je již jako jediná používána varianta s anglickým štítem (viz obrázek 17), což také odpovídá převážnému zastoupení členů z Anglie. Barevné provedení: hnědá topůrka a modré hlavy seker, červený kříž v bílém nebo stříbrném poli.
Obr. 18 - Symbolický znak ORDER OF WOODCRAFT | CHIVALRY (Řádu woodcrafterského rytířstva). Zatímco znak na obrázku 17 sloužil jako vnější insignie Řádu, tento znak měl symbolicky vyjadřovat hlavní zásady vnitřní cesty Řádu. Znak je spojením..text pokračuje