PRACUJEME PRO SVĚTOVÝ MÍR
(O Mezinárodní službě míru)
Proč nemohou lidé stále dosíci trvalého míru? Jaké jsou překážky mezinárodní spolupráce na vybudování mírového světa?
Především: Co jsou platny schůze, porady, konference, řečnění, když hlavní důraz se neklade na práci? Všechny snahy diplomatů po první světové válce vybudovat lepší poválečný svět, ztroskotaly, poněvadž od řečnění bylo ještě daleko k činům. Mluvením rýže neuvaříš.
Je nutno zbořený svět lidské práce postavit na nové základy, nejen morálně (což by mělo být samozřejmou podmínkou), ale také fysicky. Válečníci, kteří dovedou bez odpovědnosti ničit a bořit díla tisícileté ku1tury, práci, která vyrostla z potu, krve a mozolů známých i neznámých jednotlivců i celků by měli, jeden každý, vidět na jednom místě všechno, co ohněm a mečem zničili, měli by odklízet, co zbořili, a znovu každý vybudovat ten úsek díla, které přivedli ke zkáze. Byla by to na každého jednotlivce gigantická hora tvůrčí práce. — Je mnohem těžší budovat než bořit.
Zásadním bodem příštích snah o mírovou mezinárodní spolupráci by mělo být:
- Práce rukou a ne ústy —
- dobrovolná práce –
- práce zdarma.
— Tyto zásady si vytklo hnutí Mezinárodní služby míru (International voluntary Service for Peace),jejíž odbočky vznikly především ve Švýcarsku r. 1920 zásluhou ..text pokračuje