… lidí; hodila se na školu a internáty, součástky tohoto státu. A zatím titíž chlapci venku, když byli na svobodě, tvořili bandy a hloučky pro své dobrodružné choutky, s náčelníky a docela jinými zákony a řády, na něž přísahali, a dle kterých malovali své štíty. Život jejich byl jinde. A bylo to jejich štěstí, že nepodlehli.
I u nás samospráva nezvítězila. Snad je vinou neúčast školních úřadů a přímý jejich zákaz. Ale v prvé řadě, že to zase byla cizí forma a ne duch mládeže samotné.
A pak bude jasno všem a odstraněn bude zmatek, který dnes už se přiostřuje až k mezím politiky a kterým skauting dostává se do ostří otázek politických.
Hesla „občanská výchova“ zneužili pseudoliberálové, loyality mládeže využili imperialisti — a kam tedy spěje skauting?
A zatím nemají na něho práva žádné politické strany.
Pokud je skauting hnutím mládeže, je zajisté jeho účelem vytvořiti novou kulturu mládeže, onen velký ideál, který nedávno tak jasně vyslovil nešťastný Wyneken[1].
A pak může býti vzorem Liga Lesní Moudrosti všem těm ústavům, kde mládež žije pohromadě. Je hrozné slyšeti, jak mládež bývá těmi, kteří modně chytají se hesla samosprávy, tříděna na pluky, čety, oddíly (!) a hoši sami jak bývají povyšování na generály, rotmistry, ministry atd. I kdyby to byla hra, je to hřích, neboť mládeži patří to nejkrásnější!
Organisace, která je vaší organisací, hoši a děvčata, může být jen primitivní kmenové zřízení. Hoch je primitivním člověkem, — na to se při řešení skautingu zapomíná.
V tom duchu vypracována jest tato příručka.
- ↑ Gustav Adolf Wyneken, německý pedagog, spojený s hnutím německé mládeže, který byl v r.1919 nejprve obviněn a následně odsouzen za sexuální zneužívání s tím, že údajně objal a políbil dva nahé chlapce. I přes to, že se nakonec prokázalo, že jeho jednání nemělo žádný sexuální podtext. V této souvislosti je zde zajímavá paralela s osudem autora tohoto textu – Miloše Seiferta, který s Wynekenem udržoval korespondenci (několik dopisů je v Archivu LLM). Více viz kapitola "Gustav Wyneken a svobodná školní obec ve Wickersdorfu" v knize Dějiny pedagogiky, Tomáše a Dany Kasperových, Grada publishing a.s., Praha 2008