Stránka:kz-46.djvu/21

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 20

život zcela samostatně, mají samosprávu, a proto tím radostněji a s nadšením stoupají po stezce vudkraftu.

Rody si volí náčelníka ze svého středu.

Rozroste-li se rod do té míry, že je nutno vytvořiti rod druhý, nebo najde-li se v jednom místě tolik zájemců o vudkraft, že může být založen další rod, vzniká kmen.

Kmen

Kmen je základní organisační jednotkou LČSW; může míti nejvíce 60 členů. V kmeni může býti dítě i kmet. Největší význam má kmenová výchova pro hochy a dívky, tedy pro věk, kdy se člověku otevírá duchovní zrak. Dítě se v kmeni připravuje pro život, chlapec jej poznává, jinoch se v něm cvičí, muž jej prožívá a kmet předává mladým své zkušenosti a vzpomínky.

Kmeny jsou většinou rozděleny podle věku, někdy však i podle zájmu.

Kmen může sdružovati několik rodů, příslušníků všech věkových skupin a obojího pohlaví; zásadou však je, že nesměšujeme chlapce a dívky ve věku od 12 do 18 let v rodech. Koedukaci v tomto věku neschvalujeme.

Nejsou-li zakládající ještě členy LČSW, nechť se snaží co nejdříve vyhovět požadavkům členství.

Kmen si zvolí jméno, indiánská, historické nebo slovanské – podle zájmu – a určí si totem. Pak se členové rozdělí podle potřeby nejméně do dvou rodů, které si v čelo zvolí rodové náčelníky.

Všichni členové kmene si poté zvolí kmenového náčelníka. U příslušníků Bratrstva malých (děti do 12 let) nechť je náčelníkem muž nebo žena starší 18 let. U ostatních bývá náčelníkem nejstarší nebo nejschopnější.

Kmenový náčelník potom zašle do ústředí LČSW žádost o vystavení zakládající listiny. Na počátku každého roku musí posílat seznam členů a činovníků k další registraci.