Stránka:vatra-24-2-letak.djvu/1

Z thewoodcraft.org
Tato stránka nebyla zkontrolována

SUBSKRIBUJTE DRUHÉ VYDÁNÍ SENSAČNÍ KNIHY (v nejlepším smyslu tohoto slova) Jaroslava Kratochvíla »CESTA REVOLUCE«

„Vpadá do naší revoluční legendy jako těžký balvan, který se nikomu nepodaří odvaliti s cesty za pravdou“ — napsal o jejím prvním vydání jeden z účastníků zahraničního odboje v Rusku, a tím asi nejlépe vystihl stručně její podstatu a vysvětlil mimořádný zájem, jejž tato kniha vyvolala.

Neboť »Cesta revoluce« není knihou, jež by vykládala známé věci známým způsobem. Líčí, ničeho nezamlčujíc, holou skutečnost a proto vzbudila tolik rozruchu a tolik mimořádné pozornosti. Opírajíc se při tom o bohatý materiál dokumentární, dosud neznámý a neuveřejněný, zachycuje historii ruských legií a prostředí, v nichž jim bylo žíti a bojovati, v celé šíři jejich zápasu a zápasu rodícího se nového světa za nový život.

Ve dvaceti kapitolách tří dílů své knihy provádí autor čtenáře po trnité cestě revoluce, již charakterisují nejlépe některé z hesel těchto kapitol:

Složky a rozdíly v nacionální revoluci. Důstojnictvo a inteligence. Odjezd legií z Ukrajiny a sovětská vláda. Revoluční a protirevoluční Sibiř a legie. Čeljabinský vojenský sjezd a čeljabinský incident. Novonikolajevská akce Gajdova. Protirevoluce a intervence. Dílo Gajdovo a Kadlecovo. Opojená demokracie. Vývoj protirevoluce. Do cizích služeb. Nastolení admirála Kolčaka. Omské vraždění. Probuzení mas.

Revoluční generál a revoluční vojsko. Odchod legií z fronty. Mimořádný sjezd a řádní náčelníci. Gajda v sibiřských službách. Honba malých lidí za velkou mocí. Povstání v Sibiři a atamanština. Irkutské události. Gajda versus Kolčak. Vláda doma a vláda v Sibiři. Pád bílé Sibiře. Gajdovo spiknutí a pád. Vypuzení Gajdy. Rudolf Geidl. Činnost Poselstva z vlasti. Soud nad vzpourou proti vzpouře.

Poslední pokus vzkřísiti umírajícího. Vydání Kolčaka a smrt bílé Sibiře. Konec války a kapitulace Čechoslováků. K malému domovu velikým světem.

»Cesta revoluce« byla přijata při svém prvním vydání kritikou - bez rozdílu jejího zabarvení - úříznivě, jak o tom svědčí posudky jež uvádíme:

»Nečetli jsme dosud knihy tak odvážně otevřené, v níž se , zaujímá k událostem i osobám jasné a nekompromisní stanovisko... Otázka ruské anabase se dostala knihou Kratochvílovou do kritického stadia, což zajisté jen poslouží historii, ta nesmí být falšována; my, kteří jsme v Rusku nebyli, chceme konečně znáti vše. I kdyby Kratochvílovi dokázali, že nečinil vždy správných závěrů, přece mu lze poděkovati za radikální řez a mužnou otevřenost.«

»Čs. legionář« (Jos. Logaj)

»Kniha psaná cele v duchu spravedlnosti i k těm zdeptaným masám, které mnohdy byly hříčkou mocných jedinců, k těm masám, které měly na praporu demokratická a lidumilná hesla Masarykova, přesto však svedeným i proti vlastní vůli a vůli svého národa. imperialistickými zájmy tak zvaných demokratických vlád — mnohé čtenáře osvítí a ohromí.«

»Čs. legionár«, Amerika

»Kniha Kratochvilova nebyla psána nadarmo a třeba ji čísti.«

»Česká revue« (univ. prof. dr. J. Kapras)

»Je to kniha těžká a bolestná. Těžká nikoli tím, že snad nesrozumitelným stylem se snaží vysvětliti prosté věci - nikoli. Styl knihy je jasný, lapidární a vnitřně prosvětlený opravdovým popisným a analytickým talentem. Těžkou je kniha v tom smyslu, že vpadá do naší revoluční legendy o legiích jako těžký balvan, který se nepodaří nikomu odvaliti s cesty za pravdou. A bolestná je protože odhaluje tolik bolestí, jimiž byla poseta cesta naší zahraniční revoluce... Autor to však činí jako muž, který prošel ohněm revoluce...«

»Český směr« (Jos. Dýma)

»Podobná publikace byla dávno nutná«

»Legionářský směr“ (V. Cháb)

»Je mužné, místy polemické vypsání osudů a cest čs. legií v Rusku, kniha, se kterou se jistě střetnou oficielní mínění o naší nesmrtelné anabasi, která ale přes to zůstane historickým kvádrem literárním pro budoucnost.«

»Národní politika« (Fr. Sekanina)

ovmxr NAKLADATELSTVÍ »ČINa TI SKOP I 5 30hal. „vydané od 1. ledna (1927 ? _známka eské mysy časopis filozofický. Redigují Fr. ' Krejčí a IV. K. Škrach. Ročníku 1927 (XXIII.) sešit 1. Celoročně (6 čísel 0 80 stranách) 60 Kč, poštou 62 Kč. olandDorgelěs: Mandarinskou cestou. (Cestopis) — 26 vyobrazení. Vyjde v březnu. m Herben: Otázka náboženská v našem pro- buzení. 1950 Kč. embard Kellermann: Bratři Schelienbergové. Román. Vyjde v březnu. |sef Kopta: [Nejkrásnější boty na světě. Tří: aktová hra c jednom ševci, kterak bojoval a vítězil. 18 Kč. ) b_sef Kopta: Třetí rota. Roínán ze života ruských legií.__Páté vydání. 457 Kč, váz. 69 Kč. NAKLADA TELSTVI >>ČIN<<

“ , PRAHA 

11 "VOJI'ĚŠSÍKA 14