NÁŠ IDEÁL.
Žádná výchovná osnova nemůže míti úchvatnou sílu a působnost, zůstane-li pouhou naukou. Klasická doba oplývá krásnými sny a návrhy ideálu života, které se nikdy nesplnily, poněvadž byly pouhými naukami.
Podstatnou podmínkou působnosti jest viditelný vzor — ztělesnění ideálu. Každé náboženství nebo světový názor, který hnul světem, měl vedle své nauky též viditelný vzor, příklad, na který se lidé mohli dívat tak, že i nejprostší, nejnevzdělanější člověk do jisté míry mohl mu porozuměti.
Majíce toto na mysli, obrátili jsme se nejprve na hrdiny našeho plemene — krále Artuše, Siegfrieda, Svatopluka, Pribinu, Žižku z Trocnova a jiné. Ale všichni ti jsou příliš mlhaví anebo nemají zvláštního vztahu k prostému životu v přírodě. Robina Hooda, Kozinu, Jánošíka, hrdiny našeho dětství, jsme zamítli z podobných důvodů; a také proto, že, zbaveni všeho kouzla anebo mythu, byli pouhými rebely.
Již dříve jsme uvažovali o průkopnících — zálesácích, kteří vnikli na západ a později si jej podmanili. Ale, žel, Seton znal tyto muže příliš dobře. Za nějakých 30 let poznal je blíže. Neméně než ..text pokračuje