Nápověda:Komunikace mezi uživateli wiki

Z thewoodcraft.org
Verze z 10. 11. 2023, 14:15, kterou vytvořil Keny (diskuse | příspěvky) (→‎Pasivní komunikace)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Systém MediaWiki, který využívá tento web, nabízí svým uživatelům jak možnost pasivní, tak aktivní komunikace.

Pasivní komunikace

Pasivní forma komunikace je taková, kdy nemáte potřebu někomu psát, ale zajímáte se o změny vybraných stránek.

U běžných redakčních systémů se případná změna obsahu neřeší - webová stránka se jednou vytvoří a dodatečně se maximálně ošetří překlepy či nefunkční odkazy. O tom, že došlo k nějaké změně v jejím obsahu se tak dozvíte víceméně náhodou, pokud vás na to někdo upozorní, nebo si sami změny všimnete.

U wiki je naopak zcela přirozené, že se obsahy stránek průběžně mění a v obsahu přibývají nové informace. Proto je sledování změn klíčové. MediaWiki má pro tento účel různé nástroje, ovšem jen málo kdo má čas tyto změny sledovat průběžně.

Proto má také k dispozici mechanismus, který vás na případné změny v obsahu upozorní automaticky...

Sledování stránek

U stránky, která dosud sledována není, je hvězdička prázná. U sledované - plná.

Sledování stránek může využívat každý registrovaný uživatel. Je to jednoduché - chcete-li sledovat změny v obsahu vybrané stránky, stačí kliknout na hvězdičku, kterou má každá stránka v záhlaví. Viz obrázek vpravo.

Stejným způsobem lze sledování vybrané stránky kdykoliv zrušit.

Pokud na sledované stránce někdo udělá změnu, systém vygeneruje a odešle zprávu všem těm co stránku sledují - kromě uživatele, který změnu udělal.

Více viz Sledování změn v nápovědě na MediaWiki.

Upozornění Aby vám mohly docházet zprávy o změně v obsahu stránek, musí mít systém k dispozici platnou e-mailovou adresu. To je důvod, proč mohou sledování stránek využívat pouze registrovaní uživatelé.

Platnou a funkční e-mailovou adresu je třeba uvést už jen proto, aby byl úspěšně dokončen proces registrace uživatelského účtu. Po schválení totiž na tuto adresu systém automaticky posílá vygenerované výchozí uživatelské heslo.

Informační lišta uživatele

Zobrazuje se pouze přihlášenému uživateli. Kromě jiného se mu zde zobrazuje odkaz na jeho seznam sledovaných stránek, ale také upozornění na nové zprávy, pokud mu někdo na jeho diskuzní stránku napíše nějaký vzkaz (více viz níže - Diskuzní stránky)

Aktivní komunikace

Aktivní forma komunikace je taková, kdy chcete, nebo potřebujete oslovit jiného uživatele těchto stránek vy. V takovém případě máte následující možnosti a záleží jak rychle má oslovených zareagovat:

Potřebujete-li aby zareagoval co nejdřív
Pošlete mu e-mail prostřednictvím wiki

Pro běžnou komunikaci se využívají diskuzní stránky.

Diskuzní stránky

Diskuzní stránky jsou velkou vymožeností MediaWiku. Jsou nedílnou součástí každé stránky a dostupné také anonymním návštěvníkům těchto stránek. Proto je v zájmu všech, aby diskuze byla vždy korektní a věcná.

Upozornění Wiki TheWoodcraft.org umožňuje vést i soukromou debatu. Záleží jen na tom, komu je určena. Text, který má být neveřejný ale dostupný pro všechny přihlášené uživatele wiki TheWoodcraft.org lze napsat v rámci běžné diskuze jako parametr šablony {{X}}. Ta kontroluje, zda-li je ten kdo si diskuzní stránku načítá přihlášený, nebo ne. Je-li nepřihlášený, vygeneruje se mu místo původního obsahu pouze informace o tom, že je součástí diskuzního příspěvku neveřejný text.

Zobrazování tohoto upozornění lze potlačit tím, že se použije šablona {{X-hide}}. A přihlášený uživatel uvidí takový text odlišený šedou barvou.

Pokud chcete vést soukromou diskuzi jen v úzkém kruhu registrovaných uživatelů, nepoužívejte diskuzní stránky, ale uživatelské podstránky, protože diskuzní stránka musí být vždy veřejná

Uživatelské podstránky

Přístup ke své uživatelské podstránce můžete chránit pomocí rozšíření AccessControl.

Je to velice snadné. Stačí do záhlaví přidat šablonu {{AccessControlAdd}}, s parametrem editAllowedUsers= za který dopíšete své uživatelské jméno, a za ním uživatelská jména těch, s nimiž zde hodláte diskutovat.

Máte také možnost povolit jinému přihlášenému uživateli tuhle stránky jen pro čtení. V takovém případě ovšem musíte do šablony přidat další parametr readOnlyAllowedUsers=, do kterého přidáte jeho uživatelské jméno.

Uživatelská jména se oddělují čárkou.

Jak se uživatelské stránky tvoří a jakým způsobem se s nimi pracuje v rámci TheWoodcraft.org, se dočtete více na stránce ...

Notifikační zprávy

Odeslání e-mailu

Se hodí..

  • chcete-li oslovit jiného uživatele soukromě
  • nebo v případě, že se jedná o uživatele, který sem chodí jen občas, nebo vůbec.
Jak na to?
Především se musíte dostat na hlavní stránku uživatele. Nejjednodušší je kliknout na jeho jméno v historii stránky, nebo přehledu změn. Přihlášení uživatelé mohou pro vyhledání uživatele využít speciální stránku Special:Userlist, nebo využít "našeptávání" u vyhledávacího pole na speciální stránce Special:Activeusers (viz odkaz Přispěvatelé v základním menu). Nebo si můžete nechat uživatelskou stránku osoby, která vás zajímá vyhledat.
PoznámkaI v tomto případě se využívá e-mailové adresy, kterou uživatel použil při registraci. Povšimněte si, že při odeslání zprávy se nikde žádná e-mailová adresa neobjevuje. Je čistě na příjemci zprávy, jestli svou e-mailovou adresu odesilateli sdělí̈́, tím že mu odepíše klasickým e-mailem, nebo zda-li použije opět systém MediaWiki. E-mailovou adresu i uživatelské jméno odesilatele nalezne příjemce v záhlaví doručeného e-mailu. Ale také v patičce:
usergoto recieved.png