Diskuse:Woodcrafterské minimum

Z thewoodcraft.org
Verze z 10. 2. 2024, 11:30, kterou vytvořil Marek (diskuse | příspěvky) (založena nová stránka s textem „Zdravím všechny, kteří se dostanou do diskuse, děkuji Sokole, že jsi to dal na Wiki a že je to veřejně dostupné. Jakožto zastánce WM vaši práci sleduji a obecnému principu držím palce. U slova princip bych se zastavil, protože z debat, u kterých jsem byl já, pro mne vyplynulo pár bodů, které vnímám za principiální: A) Spojovat, nerozdělovat. WM má být dosažitelná pro kohokoliv, kdo má zájem vstoupit na stezku lesní…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Zdravím všechny, kteří se dostanou do diskuse, děkuji Sokole, že jsi to dal na Wiki a že je to veřejně dostupné. Jakožto zastánce WM vaši práci sleduji a obecnému principu držím palce. U slova princip bych se zastavil, protože z debat, u kterých jsem byl já, pro mne vyplynulo pár bodů, které vnímám za principiální:

A) Spojovat, nerozdělovat. WM má být dosažitelná pro kohokoliv, kdo má zájem vstoupit na stezku lesní moudrosti. Ať to bude dítě, či dospělý jedinec, je jen v jeho možnostech WM splnit. Z tohoto přístupu má být dobrovolné a pokud má být nějakým "prahem" pro plnitele, tak ten práh si má stavět sám, nikdo tam nemá stát jako "celník". Naše hnutí je postaveno na pozitivní motivaci a tak bych se toho držel.

Ad.A) Spojovat i ve smyslu různé členské základny LLM. Za mne se při vedení projektu WM až moc soustředilo na kmeny, konkrétně ty dětské. Přičemž právě dětské kmeny mají potenciál mít valnou většinu esenciálních prvků WM v zasvěcovací stezce, či je dát na pravidelné schůzky. Pro ně je WM prostředek, jak dosáhnout u dětí z 60/80% daných dovedností třeba na 90/100. Ale jsou tu jiní, rody, rodinné kmeny, jednotlivci a nováčci, pro které to má potenciál být z 0 na oněch 80, či 100%. Forma mistrovství, takového prvotního, mi také dává smysl jako "reklama" na existenci dalších mistrovství. Přičemž na zasvěcovací stezky bych naprosto nešahal, protože jsou identitou kmene a je to kus jejich sama.

Celá orientace i v úvodu, na zvýšení plnění činů ML mi přijde jako jako zaměnění cíle, prostředků a důsledků. Pokud budeme mít penzum dovedností, které jsou esenciální pro samostatné absolvování vandrů, táborů, akcí a programu, pomůžeme tím vedení všeho zmíněného, dáme jim čas a prostor se věnovat dalším věcem, na které by jinak nebyl čas a které nás odlišují od dalších organizací (ona nadstavba). Důsledkem toho a vytvoříme-li okolo toho pozitivní atmosféru plnění ruku v ruce s tím, že to bude opravdu praktické, v důsledku nám to může velmi pomoci a dosáhnout těch efektů, které zmiňuješ v textu. Samotné zvýšení plnění OP je problematické, protože je to prostě záležitost každého z nás.

B) V jednoduchosti je krása. Navázat to již na to, co máme, či případně z toho udělat první stavební kámen pro změny, které mají nastat. Proto se s tím začalo jako s prvním z mého pohledu a bylo to správně.

C) Dovednosti vs schopnosti. Opět nevyváženost přístupu zaměřeným na kmeny. Za mne s woodcrafterem nesouvisí jenom dovednosti (kompetence), ale i schopnosti. přičemž pro tento svůj bod považuji za nutné to rozlišit. Dovednost beru jako něco, co se můžu naučit tvrdou prací na docela solidní úroveň - zručnost, znalosti... schopnost beru jako talent, přičemž každý z nás má několik významných talentů a některé slabší. Pro kmen jsou esenciální lidi se schopností komunikovat, či vést, organizovat. Ne každý je má a kmenový život zpravidla nedává schopnost komunikovat, či vést (to už si člověk přináší geneticky danou, či z rodiny), ale prohlubuje je a rozvíjí. Kmen může využít kohokoliv, přičemž bych řekl, že stejně jedna schopnost je pro woodcraftera definiční.

Dovednost tábornická/zálesácká, znalosti přírody, základní penzum kulturního přehledu a pohybových aktivit... to vše se dá naučit. Schopnost komunikovat, starat se o sebe a svoje okolí (kmen - být užitečný)... schopnost se dlouhodobě rozvíjet - poslední zmíněná je za mne pro woodcraftera definiční. Schopnost a chuť se rozvíjet, pracovat na sobě, naslouchat a dávat. Ale to je třeba můj osobní názor, ale vidím to i dál. Na naše schopnosti je kladen nárok ze strany ideálu čtyřnásobného zákona - i ten člověk s nejmenší schopností naslouchat a být klidný/poslušný se při naplňování tohoto ideálu musí snažit a to už něco znamená. Znamená to, že chce stoupat na horu. Ale to je zase schopnost, která se ověřuje a buduje celoživotně - nikoliv ve věku 10-15 let.

Ad.C) To je za mne důvod, proč se woodcrafter nedá definovat několika dovednostmi v mistrovství a lidi se takovému vyznění apriori brání. Ten pocit, že lesní moudrost v rámci lidství vede k něčemu většímu, nám i brání přijmout nejnižší definici woodcraftera (pro něj daného minima) v té podobě. Ale i kdyby se o to někdo pokoušel jiným mistrovstvím, je to za mne snaha odsouzená k nezdaru a naprosto zbytečná. Protože v rámci našich cest je zapotřebí vícero vlivů než jen činů - právě ona příroda, zkušenosti a zážitky, pokora, kolektiv (kmen), naše morálka a hodnoty, či náš sněmovní kruh. A z toho jsou prostě některé věci silně subjektivní. Mohu totiž posoudit hraniční případy, zda někdo naše hodnoty a morálku sdílí - má. Ale u většiny středu, to s jistotou nemohu učinit a ani na to snad nemám právo.

D) Veřejný web WM je za mne velká chyba a jsem pro jeho odstranění. Ze stránky OP jsem naopak nadšený.

Zmíněnými body jsem chtěl nastínit mantinely, kterými by se WM mělo držet a které ne vždy artikulovalo, dodržovalo a neříkám nic nového, jsou to věci, které jsem zmiňoval na náčelnictvech.

Howgh Marek