Jože Menih

Z thewoodcraft.org
Verze z 19. 3. 2024, 20:41, kterou vytvořil Tuwanakha (diskuse | příspěvky) (založena nová stránka s textem „150px|thumb|right|Jože Menih - Rajko Knap {{BIO|Jože Menih - Rajko Knap | 23. 4. 1922 | 8. 1. 1943 | born = Hrastnik | death = Osankarica }}. Partyzán, národní hrdina. Člen woodcrafterského kmene v Mariboru. Menich navštěvoval základní školu v Hrastniku a střední školu nejprve v Celje a poté v Mariboru. Kvůli své politické aktivitě byl brzy vyloučen z gymnázia, a tak raději odešel do Lublaně, kde dok…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Jože Menih - Rajko Knap

Jože Menih - Rajko Knap (⁕ 23. dubna 1922, Hrastnik – † 8. ledna 1943, Osankarica) . Partyzán, národní hrdina. Člen woodcrafterského kmene v Mariboru. Menich navštěvoval základní školu v Hrastniku a střední školu nejprve v Celje a poté v Mariboru. Kvůli své politické aktivitě byl brzy vyloučen z gymnázia, a tak raději odešel do Lublaně, kde dokončil sedmou a osmou třídu na 3. státní střední škole mimo Bežigrad. V roce 1941 vstoupil jako dobrovolník do jugoslávské armády a v Novom městě čekal na rozpad Jugoslávie. Pocházel ze Skoje a členem strany od roku 1941 . Psal divadelní recenze, podílel se na právnických Skojevových novinách Slovenska mladina, učil středoškoláky a mládež ve vzdělávacím spolku Vzajemnost v Hrastniku.

V Hrastníku nebyl dlouho doma, v létě 1941 se přidal k partyzánům. začalo extrémně turbulentní období jeho krátkého života. Nejprve ho četníci dopadli na nádraží Hrastniški. S otcem jim však utekli. Chvíli se skrývali v kopcích, ale pak Joža našel kontakt s partyzánskou skupinou na Sveti Planině . Když po německém útoku odvážel raněného do své usedlosti na Žrebljev Hrib, ztratil kontakt s partyzány a odešel do Celje. Pracoval tam jako ilegální. Němci ho chytili a uvěznili v Piskr, Celje. Byl v cele smrti, ale náhodou byl převezen do Srbska. Po táboře v Rajhenburgu se v zimě 1941 vylodil ve Velika Požega. Nejprve pracoval u zemědělců a poté chvíli na magistrátu. Padělal doklady a uprchl do Lublaně. Odtud se vrátil k partyzánům. Vstoupil do 2. odřadové skupiny. Když mu bylo dvacet let, stal se komisařem praporu. Zúčastnil se mnoha bitev, kde se osvědčil jako stormtrooper a skutečný partyzánský vůdce. Po bitvě u Pugled zařídil národní píseň s textem, který je nyní známý jako Tam na Pugled gora. Následovaly bitvy u Janče, u Žužemberka, Jelovice a Apače. Na Jelovici Němci prapor obklíčili, ale stíhači prorazili a protlačili se přes Karavnak do Pohorje. Většina stíhačů zůstala v legendárním pohorském praporu, který však byl obklíčen silnými německými jednotkami. Němci opravdu nenáviděli, že je bojovníci praporu mlátili přímo na prahu Mariboru, který Hitler prohlásil za německý. Komisař Rajko byl mezi Pohořemi mimořádně oblíbený, neboť byl temperamentním řečníkem, dobrým recitátorem a nebojácným bojovníkem. 8. ledna 1943 padl pohorský prapor spolu s politickým komisařem Rajkem Knapem.

Jože Menih - Rajko Knap byl 27. listopadu 1953 jmenován národním hrdinou. Je po něm pojmenována základní škola v Hrastníku.

zdroje