Pokračování textu ze strany 24
třením dřev aneb z Věčného ohně. Bez jeho svolení nesmí nikdo choditi sněmovním kruhem. Bdí nad tím, aby příroda neutrpěla pobytem junáků. Jako plamen táborového ohně je jasný a čistý, tak i ohnivec jest strážcem čistoty v táboře a v životě kmene vůbec, a to i pokud se týče řečí i činů junáků. Jako plamen zahřívá, má i on rozněcovati nadšení a zápal pro ideu vudkraftu ve svém kmeni.
Ohnivcem může být jen junák nebo junák vyšší hodnosti, musí být starší 18 let, musí znát historii prvního ohně, misí umět rozdělat oheň třením dřev a musí umět učiti zákonu. Má to být v zásadě starší muž nebo žena s bohatými životními zkušenostmi. Není-li nikdo této funkce hoden, zastává ji náčelník.
KMENOVÝ PÍSMÁK
Má míti umělecké vlohy a tak být strážcem všeho uměleckého snažení kmene, aby zde kvetlo umění lesa a každý junák dbal o zkrášlení sebe i svého prostředí. Jest vypravěčem a „rozpřede vřeteno“ při zábavě.
Vede všechny písemnosti kmene, tj. píše kmenovou kroniku, dělá záznamy o schůzkách kmenové rady, zapisuje, kolik kdo orlích per získal, a kterými zkouškami zasvěcovací stopy prošel. Vede též písemný styk s ústředím, případně s jinými kmeny.
KMENOVÝ HOSPODÁŘ
Kmenový hospodář opatruje kmenový majetek, vybírá příspěvky a udržuje finanční styk s ústředím LČSW.
Vede inventář, jest ale i strážcem pořádku v kmeni, dbá na přesnost a dochvilnost ve všem jednání a má na starosti pohostinství v táboře.
Kromě toho mívá kmen svého lékaře, hlasatele, posla ..text pokračuje