Organizace:Girl Pioneers

Z thewoodcraft.org
Verze z 16. 5. 2018, 15:17, kterou vytvořil Keny (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

K vytvoření organizace Girl Pioneers of America došlo na základě konfliktu mezi členkami výboru, který měl v r. 1911 za cíl vytvoření dívčí alternativy k organizaci Boy Scouts of America a muži co v tomto výboru zastupovali BSA[1].

Zpráva o založení organizace proběhla v amerických novinách počátkem června 1911. Její základ vytvořily tři, jinak zcela nesourodé, skupiny. Skautky z Des Moines z Iowy které vedla Clara A. Lisetor Lane, organizace Girl Guides ze Spokane ve státě Washington a skupina kolem manželů Gulickových, s pracovním názvem Campfire Girls která v té úzce spolupracovala se Setonem (a jeho ženou) z New Yorku. Mediálně vznik této organizace zaštítila svým jménem (resp. jménem svého manžela) Grace Gallatin Seton.

Bez finanční podpory Nadace Russela Sage ale neměla tato organizace šanci na úspěch. Jednak byly jednotlivé skupiny od sebe poměrně dost vzdáleny, takže nějaká vzájemná spolupráce moc nepřicházela v úvahu – výjimku tvořila pouze poměrně silná skupina Campfire girls z východního pobřeží USA. Ale především měly společné pouze to, že jejich představitelkám vadil přezíravý přístup ze strany mužů a nestály o to, aby je muži poučovali co a jak mají dělat.

Z mapky si můžete udělat reálnou představu, jak daleko od sebe byly tyto skupiny. Lokace 3,4 a 5 jsou místa, kde dodnes existují tábory Camp Fire Girls. Na mapce, která je uvedena u článku o The Woodcraft League of America si můžete povšimnout, že do r. 1920 byla pod vlivem manželů Setonových víceméně oblast v bezprostřední blízkosti New Yorku.

Zatím co vzdálenější skupiny skautek chtěly následovat v programu BSA, ve skupině Campfire girls hořel spor, jestli má být činnost organizace specificky dívčí, nebo stejná jako u chlapců. Do toho Lina Beardová, sestra Daniela Bearda, tlačila do popředí hraničářskou tradici – odtud i název organizace, kdežto členky původních Campfire girls se chtěly při své činnosti inspirovat u indiánů.

Mladé, romanticky založené dívky měl inspirovat jejich individualismus, touha po spravedlnosti a přirozený sklon k malebnosti. Pro Grace byla navíc romantika táboření jenom vnější pozlátko, které mělo dívky přitáhnout ke společenské angažovaností a boji za emancipaci. Což nemělo nic společného s postavením žen ohroublých hraničářů, jejichž klíčovou rolí bylo – rodit děti a starat se o domácnost.

Během léta ženám hlavy trochu vychladly, ale především se vrátil zotavený Luther H. Gulick, který uklidnil situaci a obnovil činnost výboru, který měl za cíl vytvořit federální organizaci Camp Fire Girls of America. Skupina žen kolem Campfire girls dala tím pádem od této "trucorganizace" ruce pryč (včetně Grace) a z Girl Pioneers se tak stala vyloženě lokální záležitost Liny Beardové na Long Islandu.

Vliv na vznik Pionýské organizace v Rusku

Z hlediska vývoje woodcrafterského hnutí by se tedy dala nazvat existence této organizace pouhou epizodou, která vyšuměla během r. 1911. Nicméně tato epizoda, měla svůj dozvuk v zahraničí, neboť se stala inspirací pro vznik Pionýrské organizace v Sovětském svazu v roce 1922.

Že byl vznik Pionýrské organizace v Sovětském svazu ovlivněn především názorovým proudem, který v rámci Girl Pioneers zastupovala Grace Gallatin Seton, naznačuje fakt, že Pionýrská organizace, která vznikla r. 1922 v Sovětském svazu byla sekulární, společensky angažovaná a sdružovala mládež bez rozdílu ras. Programová náplň byla také stejná pro chlapce i dívky. To bylo oč marně usilovala Grace než vznikla The Woodcraft League of America.

Také je zde velice nápadná shoda krojů. Kroj, který převzali r. 1922 v Sovětském svazu totiž vychází z modelu táborového oblečení, který používaly Campfire girls a který následně převzala i organizace Camp Fire Girls. Je zde velká pravděpodobnost, že s ním přišla právě Grace, protože byl jednoduchý a nevyžadoval manuální zručnost, tak jako napodobeniny indiánského oděvu, co se používaly na táborech dívek seskupených kolem Gulickových. Je vcelku logické, že ho pak převzala i organizace Camp Fire Girls, protože nepůsobil tak extravagatně a byl použitelný i mimo táboření.

Srovnání krojů organizace Camp Fire Girls a sovětských pionýrů z tábora v Artěku

Seton byl v Rusku dobře známý a populární spisovatel. Druhé vydání knihy "Dva divoši" (Маленькие дикари) vyšlo v roce 1923 v desetitisícovém nákladu. V takovém objemu vycházely jeho knihy za socialismu. A existují i Setonovy zmínky o ruských woodcrafterech.


<references>

  1. Roztržka je podrobněji popsána na stránce věnované organizaci Camp Fire Girls