Stránka:boufall.djvu/41

Z thewoodcraft.org
Verze z 15. 7. 2020, 19:09, kterou vytvořil Keny (diskuse | příspěvky) (→‎Proofread)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Tato stránka byla zkontrolována


Pokračování textu ze strany 40

coup w zależności od gatunku fotografowanego stwo­rzenia, mniejszej lub większej wyrazistości odbitki lub też rzadkości samego okazu.

Organizacya poszczególnych związków czyli obozów wzoruje się na pierwotnych urządzeniach plemion czerwonoskórych indyan, a celem jej jest rozbudzenie zamiłowania do życia na łonie natury i do praktycznego poznawania otaczającej nas przy­rody, a także podtrzymania koleżeństwa i uczuć kor­poracyjnych wśród młodzieży ze szczególnem zwróce­niem uwagi na przyzwyczajanie chłopców do współ­życia i pogodzenia ich samodzielności z wymaga­niami zbiorowości, — innemi słowy do umiejętności rządzenia się samymi sobą. Praktyka wykazała, że młodzi amerykanie mają we krwi wyraźny zmysł do samorządu i potrafią doskonale stworzyć sami jed­nostkę autonomiczną, o ile nimi pokieruje odpowiedni opiekun z pomiędzy osób dorosłych, który rzeczy­wiście zyska ich miłość i zaufanie.

Oryginalnym jest przepis „Ustawy Kory Brzo­zowej,“ nakazujący w razie wątpliwości kierować się duchem konstytucyi amerykańskiej i jej później­szych uzupełnień.

Każdy obóz wybiera sobie „wodza,“ „czarownika“ i 12 „starszych,“ którzy stanowią „Radę plemie­nia:“ w radzie tej zasiadają z urzędu wszyscy „sagamorowie“ i „sachemy,“ to jest posiadający w pątłiku 24, względnie 48 „piór orlich,“ odpowiadającym tyluż większym lub mniejszym odznaczeniom. Obóz posiada własny buńczuk (totem pole). Odznaką, noszoną ..text pokračuje