Stránka:bw-tom9.djvu/186

Z thewoodcraft.org
Verze z 25. 11. 2020, 11:16, kterou vytvořil Keny (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Tato stránka nebyla zkontrolována

CZY UŻYWASZ ZNAKU PODPISOWEGO?

Listy, które piszą woodcrafterzy, skauci i harcerze bywają zakończone podpi- sem-imieniem czy też nazwiskiem „cywilnym”, a więc tym, którym posługujemy się w codziennym życiu. Obok takiego podpisu znajduje się często również /a niekiedy wyłącznie/ leśne imię autora listu, którego używa w kręgu swoich przy- jaciół, gdyż nadano mu je w sposób uroczysty przy ognisku obrzędowym lub — jeśli chodzi o samotnika — przyjął je przy jakiejś innej okazji.

W wymienionej korespondencji jak też w zapisach kronik obozowych czy drużynowych znajdujemy często, wyrażony obrazkowym symbolem, znak podpisowy autora listu czy zapisu. Ów podpisowy znak przedstawia w zwięzły sposób typowe właściwości autora na jego życiowej drodze za ideałami i dąże- niami i symbolizuje tożsamość piszącego list czy zapis. Taki znak podpisowy zawdzięcza swoje pochodzenie wiadomościom o historycznym już obyczaju Indian Ameryki Północnej, aby zamknąć obrazkową wiadomość osobistym totemowym rysunkiem. Obok rozlicznych i barwnych często osobistych indiańskich imion totemowych podziwiamy do dziś skrótowe graficzne podpisy Indian. Biali etnografowie, pisarze, badacze, artyści-malarze jak też misjonarze kościołów chrześcijańskich zachowali dla nas ten szczegół z kolorytu narodów 1 szczepów indiańskich.

Byłoby jednak nie na miejscu twierdzenie, że wyrażenie indywidualności uproszczonym graficznym znakiem było domeną dawnych Indian. W kulturowej histori prawie wszystkich narodów Świata możemy znaleźć takie znaki podpiso- we. I jest to również dziś ogólnie znany sposób znakowania obrazów, rzeźb i innych przedmiotów (jak na przykład wyrobów ceramicznych) symbolem autorskiego znaku artysty.

Znane są ukryte w rycinach banknotów i znaczków pocztowych mikroskopijne znaki autorskie czy też inicjały imienia i nazwiska artysty, przy czy ukrycie znaku ma na celu zapewnienie oryginalności dzieła.

Stąd możnaby dojść aż do uzywania znaków wszelkiego rodzaju jak herbów i pieczęci heraldycznych, znaków na domach miejskich, różnych stempli i ozna- czeń własnościowych, nawet wypalanych znaków dla bydła na amerykańskich ..text pokračuje