Stránka:bw-tom6.djvu/98

Z thewoodcraft.org
Verze z 15. 2. 2021, 13:30, kterou vytvořil Keny (diskuse | příspěvky) (→‎Validated)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Tato stránka byla ověřena

Forest School Camps – anglické táborové lesní školy

Milan Klimánek

V kapitole o anglickém Řádu lesního rytířstva (Order of Woodcraft Chivalry - OWC) jsme uvedli, že podstatou výchovy v této organizaci byly táborové školy (Camp Schools) v přírodě. Po roce 1920, kdy díky zakladateli OWC Ernestu Westlakeovi bylo získáno v Sandy Balls v jižní Anglii stálé tábořiště, rozvinula se práce lesních škol (Forest Schools) na základě pracovní metody, popsané Westlakeem v knize “Lesní škola čili evoluční výchova“. Zmínili jsme se v této souvislosti o tom, jak se toto tábořiště stalo Mekkou členů organizace, postižených nezaměstnaností během hospodářské krize, jež vládla tehdy v Anglii. Stejně tak stala se tábořiště lesních škol OWC oázami pokoje a bezpečí v dobách evakuace obyvatelstva za letecké bitvy o Londýn za druhé světové války.

Na základě zkušeností, nabytých při konání lesních škol, došlo v roce 1948 k založení dobrovolné charitativní a výchovné organizace o názvu Forest School Camps - FSC (Táborové lesní školy). U zrodu této organizace stáli vychovatelé a absolventi dřívějších Forest Schools OWC, kteří spojili své síly k předávání a dalšímu rozvoji cenných poznatků a způsobů práce lesních škol OWC. Naprostá většina dospělých, řídících chod těchto táborových škol, jsou dobrovolní funkcionáři.

Ideová náplň FSC je založena na zásadách woodcrafterského hnutí a lesní moudrosti severoamerických Indiánů, na myšlenkách moderní pedagogiky, na pacifismu, na charitativní službě kvakerského “Společenství přátel“ a na jiných pokrokových výchovných proudech. Je kladen důraz na to, aby se chlapci a děvčata učili společně pracovat a žít jako táborníci v živém spojení s přírodou. Závažným rysem výchovy v táborech lesních škol je snaha umožnit dětem, aby samy rozhodovaly o určitých vlastních záležitostech a braly též na sebe odpovědnost jako jednotlivci nebo kolektiv za taková rozhodnutí. Pobyt v přírodě napomáhá takovému rozvíjení iniciativy při řešení různých situací a vedoucí táborů dbají o to, aby děti trávily dny, naplněné soběstačnosti, pocitem sounáležitosti se svými druhy, vzájemným respektováním a tolerancí.

Podle zprávy tajemnice FSC Lorny Englishové, zveřejněné v americkém sborníku “Woodcraft is Lifecraft 1993” (str.34–35), tábořilo v roce 1993 v 35 táborech FSC celkem: 1200 dětí ve věku od 6 do 17 let. V těchto akcích se zaangažovalo na 400 vychovatelů. Na rozdíl od života v organizaci OWC neúčastní se v táborech lesních škol FSC rodiny, i když se rodiče podílejí na výchovné práci v FSC. Některé rodiny s dětmi, které přesáhly věk 17 let, jsou činné v FSC jako mimořádní členové (Associate Members), zúčastňují se letních rodinných táborů.

V době trvání pořádaných pracovních táborů (Work Camps) a během víkendů pracují táborníci na venkově při klestění lesních podrostů a mlází, opravují kamenné polní ohrady a vesnické budovy a pomáhají na farmách. Každoročně je pro zahraniční ..text pokračuje