Stránka:vatra-22-3.djvu/12

Z thewoodcraft.org
Verze z 4. 3. 2021, 20:14, kterou vytvořil Keny (diskuse | příspěvky) (→‎Validated)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Tato stránka byla ověřena

HRY PRO SNĚMOVNÍ KRUH.

(Sděluje Vladimír Švácha.)

Na škarbal.

Škarbal je starý střevíc jakýs. Hráči sesednou se v nízký kroužek, přitáhnou kolena k prsům a ruce skryji pod kolena. Jeden obchází kolem a hádá, kde škarbal jest; ostatní jej škádlí a na nepravou cestu uvádějí voláním: „Tu jest škarbal, tu, tu, tu!“ Zatím však ten, kdo škarbal má, podstrčí jej druhému, ten následujícímu a tak kolem. Ale zachytí-li hadač, rychle pod kolena sáhnuv, škarbal, tedy ten, pod kým byl nalezen, musí býti hadačem a hadač usedne na jeho místo.

(Budečská zahrada, roč. XIX.)

Na Poličsku říkají této hře „na pantoflíček“, Aby nebyl střevíc tak hned patrný, přehodí si hráči přes nohy velký šátek. Jinde zase klepají střevícem o zem a rychle jej hned podají dále.

Na bábu.

W. Krolmus zaznamenal tento lidový obyčej: „Okolo Pelhřimova na Sylvestra večer před Novým rokem hudebníci a hosté z daleka se sejdou večer v hostinci. Krčmář uschová bábu čili bábovku na skrytém místě, aby ji hned nenalezli. Hudci sednou za stůl, hosté se postaví do kola a hostinský vystoupí uprostřed nich řka: „Nyní se bude bába hledat“ Hudci začnou hrát a hosté se po hostinci rozejdou a hledají ustrčenou bábu. Jeden na pravo, druhý na levo, na vše strany, Krčmář sedí u hudců a pozoruje. Blíží-li se některý host k bábě, hrají hudci rychleji, jak se od ní vzdaluje, hrají zdlouhavěji. Žádný z hostu neví, kdo z nich je bábě nejblíž, Kdo ji najde, je králem, pánem bábovky, Hosté, muži, ženy, mládenci a panny jdou mu vstříc, přejí zdraví, štěstí, dlouhý věk atd. a nesou mu bábovku. Posadí ho jako pána za upravený stůl, naplněný pokrmy a nápoji. Hosté sedí kolem něho, hodují a zpívají při hudbě.“

Tento obyčej upravují si v rodinách ve hru bez pití a jídel, při klavíru nebo jiném hudebním nástroji. Také junáci by tak mohli učiniti.

Na prsten.

Prsten navlékněte na provázek a ten zavažte. Sestupte se v kruh držíce provázek, Při tom si podávejte prsten tak, aby nebylo patrno, u koho právě je. Kolem vás obchází hadač, jenž hádá, kdo právě prsten má. Uhodne-li, nastoupí na jeho místo ten, u něhož prsten nalezen. Kolikrát hadač neuhodne, tolik dá zástav.

Na píšťalku.

Neznajúcemu ešte klam tejto hry, pripnů nepozorovane na chrbát ihlicou na pevnej cverne visacu pišťalku. Striedavá spoločnost obstala ho už do kola a otočila reťazou pospájaných ruků. Kedy ku komu obrátí sa nevolník tento chrbátom, ten mu tam zapíska na pechytenej píšťalke a pustí ju zase. Úkol v kole zavretého je, vynajsť píšťalku, kde by bola; čo iba po mnohom žarte a chychtote spoločnosti podarí sa mu, kedže o klame a mame nezná.