Uživatel:Keny/ Píšeme do wiki

Z thewoodcraft.org
< Uživatel:Keny
Verze z 20. 1. 2022, 10:02, kterou vytvořil Keny (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Šablona:draft Na začátku je vždycky slovo. Slovo, ze kterého někdo, třeba vy, udělá odkaz.

Existuje cíl?

Odkaz je aktivní hyperlink na stránce, který vede na jinou, cílovou stránku.

Na této stránce se může nalézat i tzv. kotva, což je element s jedinečným ID, na které se lze odvolávat u rozsáhlejších stránek (jako jsou například stránky el. knih)

Kotvy se využívají např. u referenčních odkazů na bibliografiim, nebo u obsahů a indexů.

Než vytvoříte nový odkaz, tak byste měli nejprve zkontrolovat, zda-li už náhodou neexistuje.

V případě odkazů na konkrétní osoby je dobré začít seznamem v kategorii Kategorie:Příjmení, kde by se měla octnout veškerá příjmení zmíněná v rámci této wiki.

Rychlou kontrolu umožňuje i vyhledávací pole, které našeptává jména existujících stránek.

Neobvyklé není ani to, že cílová stránka dosud neexistuje ačkoliv už se na ni odkazuje z více míst. V takovém případě doporučuji použít fulltextové vyhledání řetězce, který by se měl názvu cílové stránky vyskytovat.

Pokud již bude někde takový odkaz vytvořen, zobrazí se v ukázkovém výpisu. Jinak se objeví odkaz na stránku, kde by takový odkaz také mohl být, takže ho můžete rovnou doplnit i tam.

Volba názvu

Ukázkový příklad z textu ke kmeni Meherin (Praha)

Ve vedení kmene je prozatímně Tirawa (válečná náčelnice) Markéta Soukupová – Kéta. Kétu od činnosti odvádějí studijní povinnosti na medicíně. 

Tato věta si přímo říkala o vytvoření hned tří odkazů (linků):

  1. Link na stránku, na které by bylo objasněno co u Midewiwinu obnáší titul Tirawa, a jaké s ním jsou spojené povinnosti
  2. Link na medailon Markéty Soukupové
  3. A link na stránku k přezdívce Kéta, která by fungovala buď jako redirect, nebo jako rozcestník

Tomu, jak vytvářet odkazy na medailony osob a jejich přezdívky, jsem se podrobněji rozapsal na stránce Woodcrafterské_medailony_a_jejich_kategorizace.

Úzus používaný pro stránky kmenů je popsán v záhlaví kategorie Kategorie:Kmeny. Výjimku z něj mají uskupení, která se za kmen nepovažovala, boď formálně z organizačního hlediska byly “kmenem” např. Tolstého jednota (Praha), [[E.T.Seton klub (Ostrava), nebo Prager Neupfadfinder. Či volná sekupení, jako např. Velká rodina.

Jak ale uchopit kupř. Midewiwin, původně jméno indiánského spolku, který si zvolily pro svůj spolek kmeny následující tradice pražského kmene Neskenon? Nebo stránku k mistrovství Chibiabos, jehož jméno bylo použito i jako přezdívka?

V takovém případě je lepší pro začátek ponechat jednodušší název stránky a obsah rozdělit pomocí nadpisů do více sekcí. Až časem, pokud si to situace vyžádá, můžeme z původní stránky udělat rozcestník a část obsahu rozdělit do samostatných stránek. Např. na “Midewiwin – indiánský spolek”, “Midewiwin, společenství woodcrafterských kmenů”, “Chibiabos (přezdívka)”, “Chibiabos (mistrovství)”, atp.

Upozornění Pokud rozdělíte původní obsah na samostatné stránky, nezapomeňte opravit odkazy u všech stránek, co vedly na původní stránku opravit tak, aby podle kontextu mířily na správné místo.

Příliš stručné texty

Jsou situace, kdy je žádoucí založit stránku i kdyby měla obsahovat pouze jednu větu. Takovou stránku kategorizujte do Kategorie:ToDo (Více o kategorizaci viz Nápověda:Kategorizace