3E5

Z thewoodcraft.org

Indiánské taneční kroje

Čin
Vyrob50) nějaké 3 předměty používané k tanci a ozdob je indiánským11) způsobem, např. peruť, rolničkové pásy, taneční hůlka, koník atd. Dále vytvoř 1 účes a 1 malování obličeje nebo těla člověka. Pohovoř23) 10 mi­nut o účesech a malování indiánů11) a prokaž, že znáš28) původní význam znaků (pokud existuje – např. hory, déšť apod.), případně k jakému účelu se malování používalo.
Velký čin
Vyrob50) si nějaký tradiční taneční kostým ze starší doby: mužský – vždy se závěsem z per, ozdobou do hlavy, předmětem do ruky, mokasíny, rolničkami a ozdobou na krk; nebo ženský – s ozdobou do vlasů, šaty, mokasíny, legínami, páskem a něčím na pásek.
Nebo jeden kompletní taneční kroj pro některý určitý tanec indiánů11): např. mužský pro apačský tanec horských duchů, trávový tanec [grass dance], fancy dance, orlí tanec [eagle dance] či koňský tanec [horse dance]; nebo ženský pro šálový tanec [shawl dance], rolničkový-kornoutkový tanec [jingle dance] atd.).
Tam, kde je u pojmu „indián, indiánský“ uveden odkaz11), lze po dohodě s ÚROP (ROP) čin plnit / upravit i pro jiné přírodní národy při zachování stejné náročnosti původních činů.

11)Indiáni, indiánský (2): jedná se zpravidla o jakýkoliv kmen severoamerických indiánů žijících na území dnešního USA nebo Kanady; po dohodě s ÚROP (ROP) lze tyto činy plnit/upravit i pro jiné přírodní národy při zachování stejné náročnosti původních činů.
19)Odborník: člověk, který:
a) daný obor vystudoval či studuje, pracuje v tomto oboru nebo v něm má hluboké znalosti;
b) zajímá se o daný obor, sám tento čin splnil a může své znalosti doložit dalšími fakty (další příbuzné činy, mistrovství, ceny v soutěžích, výsledky v soutěžích apod.).
23)Pohovoř (1): pohovoř před odborníkem.19) Ten může dávat doplňující otázky.
28)Prokaž, že znáš (umíš): popiš či předveď odborníkovi.19) Ten může dávat doplňující otázky.
50)Vyrob: rozumí se výroba z materiálů, které je možno koupit i v obchodě, není-li stanoveno jinak. Nelze vyrábět ze stavebnice či polotovarů, umožňujících sestavením vznik jednoznačně definovaného výrobku.
3E5 – elektronická verze Svitku březové kůry české LLM (text pouze v češtině)