Arch scout
V roce 1968 vytvořilo náčelnictvo Junáka Historickou komisi, do jejíhož čela jmenoval náčelník Rudolf Plajner bratra J. Horkého - Marabua.
Po opětovném zákazu Junáka pracuje (od podzimu 1970) tato historická skupina nadále ilegálně pod názvem Arch scout.
Tato skupina se především zabývala bohatou a složitou skautskou historií u nás (s jistými přesahy i do zahraničí). Kromě toho pořádala interní setkání, shromažďovala, komentovala a publikovala formou samizdatu skautské dokumenty, osobní svědectví, fotografie i další památky a především její zásluhou se dochovala řada cenných materiálů.
Kromě již zmíněného Josefa Horkého - Marabua mezi členy patřili: Václav Veselý - Smolař, Daniel Říčan, Milan Vacek - Šaman, Zdeněk Kraft - Liška, Roman Havránek - Oskenonton, Antonín Vémola, Felix Čihák - Fíza, Zdeněk Šoller - Robin, J. Večerek, Jan Punčochář - Punťa, Josef Bíbr - Bikin, Václav Nosek - Windy, František Šmajcl - Riki
Skupina vydala 36 obsáhlých samizdatových sborníků – ty poslední vyšly ještě na počátku 90. let, z nichž některé se věnují také woodcraftu (např. svazek č. 22: Václav Veselý - Miloš Seifert)
Kolem skupiny se vytvořil okruh externích spolupracovníků, kteří většinou naznali skutečný rozsah činnosti skupiny. Měla kontakty i do skautského exilu a její činnost je v dobovém kontextu zcela jedinečná, jakkoliv je dnes velmi těžké odhadnout, například kolik čtenářů jejich samizdatové sborníky v době normalizace měly.
Odkazy
- http://scriptum.cz/cs/periodika/arch-scout – na webu scriptum.cz jsou dostupné (mimo jiné) všechny zdigitalizované sborníky ve formátu pdf.
- https://plus.rozhlas.cz/arch-scout-nabizeni-zive-vody-v-totalitni-dobe-aneb-troji-likvidace-skautingu-8258001