Bratříci (Ostrava)

Z thewoodcraft.org

Bratříci (Ostrava) působili jako samostatný pionýrský oddíl při Domu dětí a mládeže na Čujkovově ul. v Ostravě Zábřehu od roku 1981.

Původně to byla družina Střelci v rámci pionýrského oddílu Táborité, pod vedením Břetislava Habáně. Ve skutečnosti šlo o pravděpodobně o jeden z několika oddílů na DDM, které před rokem 1970 patřili pod Junáka. Oddíl i jeho družiny záměrně volily své názvy tak, aby u pionýrských činovníků evokovaly tradici husitského revolučního hnutí a tím se, původně junácký oddíl, vyhnul rozpuštění. Každopádně jeho činnost byla zcela apolitická. Bratříci na Olšovci o víkendu 30–31. října 1981 Svoji táborovou základnu měl oddíl v Olšovci u Hranic na Moravě na pozemcích zdejšího JZD, kde chlapci prožívali víkendová či prázdninová dobrodružství jako v románech, knihách o skautingu či indiánskách.

Velká Rača - Jiří Mazurek Družinu Střelci původně vedl Jiří Mazurek přezdívaný Mýval (Miwi) a Mojmír Hůla. Ti se jejich první prázdninový tábor pokoušeli motivovat hnutím Brontosaurů, ale tahle vize chlapce neoslovila, takže dál pokračovali ve woodcrafterském duchu a inspiraci čerpali z různé literatury, kromě E.T.Setona, také z knihy V. Rogela “U táborového ohně“ a dalších.

Po odchodem Mojmíra Hůly na povinnou vojenskou službu se družina pod Miwiho vedením osamostatnila a začala působit jako samostatný oddíl Bratříci. Jádro původní družiny tvořili spolužáci ze ZŠ Kosmonautů: Tomáš Lukeštík - Tony, Marek Čolas - Pipe, Kamil Janec, Zdenek Jícha, Pavel Lesniak - Bill, Richard Mareš - Diff, Jiří Krmášek, Pavel Hermann a Jaroslav Balonek - Kili[1]. Bratříci rovněž využívali táborovou základnu na Olšovci a právě tam se konala o víkendu 30–31. října 1981 akce, které se prvně účastnil i Aleš Kapica - Keny Otter[2].

Každý týden mívali pravidelné schůzky v klubovně po kterých se rozcházeli až v pozdních nočních hodinách a o víkendech vyráželi na výpravy do Oderských vrchů či do Beskyd – na Čeladnou, na Ivančenu, Chladnou vodu či Ondřejníku. Účastnili se i společných akcí, které organizovaly podobné oddíly z Ostravska. Takovým setkáním bylo zápolení na Bítovském mlýně za Ostravou na Opavsku, kde porazili ve třinácti úkolech chlapce a dívky PS Přátelství – 4. oddíl Ostrava (což byl také jeden z oddílů v prostorách DDM na Čujkovově ul.) Jezdili také na trampské potlachy a podnikali i výpravy na blízké Slovensko. Na opuštěnou kolibu pod Velkou Račou.

Pro Miwiho však bylo vedení Bratříků náročné. A když roku 1982 oddíl rozpouštěl, navrhnul chlapcům aby zvážili zda-li nepřejít právě do již zmíněného 4. oddílu Ostrava, do kterého nakonec skupina spolužáků ze ZŠ Kosmonautů přešla a utvořila samostatnou družinu Mývalů.

Zhruba po půl roce se k nim přidal i Aleš Kapica - Keny Otter. Ten měl po zrušení Bratříků vlastní vizi, pokračovat dál samostatně, v duchu Ligy lesní moudrosti. Ale pouto ke kamarádům bylo silnější. Jenže družina Mývalů neměla dlouhého trvání.

4. oddíl Ostrava

Pionýrskou skupinu Přátelství – 4. oddíl Ostrava, vedl Jiří Kolář, přezdívaný Lišák. Bratříci měli mezi jeho členy kamarády, nejenom proto. že sídlil ve stejné budově ale i proto že se společně setkávali a utkávali při různých akcích a hrách.

Tábor Vítkov podhradí, léto 1983

Z bývalých bratříků Lišák vytvořil samostatnou družinu Mývalů, jenž mu záhy začala přerůstat přes hlavu. Ostatní družiny neměly šanci této silně autonomně zaměřené družině konkurovat, proto ji poměrně záhy rozpustil. Na základě toho část chlapců odešla do BVÚ Ostrava pod vedením Karla Líby.

Tony, Keny a Bill se stali členy družiny Vyder, kterou vedl Tomáš Navrátil - Beke. Bobry vedl Tomáš Draxler - Boban. A Jaroslav Balonek - Kili, dostal na starost nováčky.

Po čase se někteří chlapci co odešli do BVU vrátili a s nováčky vytvořili novou družinu Kormoránů, ve které byl i Kili. Rádcem družiny Kormoránů byl Tomáš Rohel - Šakal s podrádcem Petrem Štěrbou - Sazim. Mezi členy byl také Ivo Neuwirt.

4. oddíl přešel od Pionýra pod Český svaz turistů. Znakem oddílu byly i modré šátky slavnostního stejnokroje. Táborovou základu měl oddíl v Annině údolí ve Vítkově-podhradí, později v Domašově nad Bystřicí. Oddíl čítající setinu dětí podnikal každý víkend výpravy, např. do Svobodných Heřmanic, Budišova nad Budišovkou, Spálovského mlýna, Bítovského mlýna, Ivančeny. Zvláštností nebyly výpravy do Německa. 1984 - Uzlařská regata Ostrava

Rozpuštěním Mývalů si Lišák moc nepomohl. Kamarádské pouto Bratříků bylo silnější než družinová rivalita, takže se oddílové soutěže s jejich účastí měnily spíš ve frašku. Ovšem navenek to bylo jiné. Jaroslav Balonek - Kili je např. absolutním vítězem prvního ročníku uzlařské regaty Ostrava, který se konal v roce 1984.[3]

4. oddíl Ostrava byl smíšený oddíl vyloženě skautského typu. Kromě chlapeckých družin (Vydry, Bobři a Kormoráni) měl i dívčí družinu Ondater. Jeho silnou devizou bývali tzv. “hosté“, což byli trampující bývalí členové oddílu a jejich kamarádi. Kvůli nim bývalí Bratříci do oddílu vstoupili. Jenže Lišák nelibě nesl jejich vliv na dospívající odchovance oddílu – místo aby zůstávali na pozicách rádců, odcházeli pryč.

Proto se od nich odstřihnul. Jenže tím odchodům dospívajících chlapců mezi trampy pochopitelně nezabránil. Po táboře roku 1983 4. oddíl opustil. Aleš Kapica - Keny Otter, a záhy na to i ostatní chlapci. Jako jeden z posledních opustil 4. oddíl po táboře roku 1984 také Kili.


  1. Kiliho a ostatní spolužáky přivedl do družiny jejich kamarád Kamil Janec již koncem 70. let.
  2. Aleš Kapica - Keny Otter tehdy byl členem plaveckého oddílu, stejně jako Robert Gattnar - Bobří zub a Richard Mareš - Diff. Diff je lákal oba, jenže Robert Gattnar - Bobří zub o víkendech jezdíval pravidelně s rodiči do Spálova – viz kmen Ondatra (Spálov) – takže se jedním z Bratříků stal pouze Aleš Kapica - Keny Otter.
  3. Není bez zajímavosti, že obdobného vítězství v této soutěži (v roce 2005 a 2010) dosáhnul i Tomáš Kožušník, woodcrafter z ostravského kmene Wabash.