Julius Müller

Z thewoodcraft.org

Julius Müller s manželkou a Miloš Seifert, 1935 MUDr. Julius Müller (⁕ 2. října 1900, Jihlava – † 10. srpna 1978, Jindřichův Hradec) lékař, starosta LČSW, woodcrafter a skaut původně z Českých Budějovic. Později Nový Rychnov.

Rok 1925 se vyznačoval prosperitou 3. českobudějovického oddílu, zřejmě vlivem aktivního vůdce, který se věnoval skautské činnosti s plným nasazením a elánem. Jednalo se o vysokoškolského studenta Juliuse Müllera, který připravil úspěšný skautský tábor na řece Lužnici, kterého se zúčastnilo 40 skautů. Mezi známá jména patřili: bratři Balšánové, Freda Čihák a bratři Burešové, ti se stali později lékaři a Rudolf Bureš předsedou města České Budějovice. Vůdce 3. oddílu bratr Julius Müller sloužil svou pracovitostí a obětavostí velmi příkladně skautskému hnutí. Pocházel z chudé rodiny a na studium na Jirsíkově gymnáziu si musel přivydělávat brigádami, později vystudoval medicínu na lékařské fakultě Karlovy university v Praze.

Byl nesmírně skromný a o svých zásluhách ve skautském hnutí se nikdy nezmiňoval, je však zřejmé, že od roku 1919 do roku 1927 vedl 3. oddíl v Českých Budějovicích a každoročně s ním tábořil. V roce 1921 složil vůdcovskou zkoušku v Praze, která navazovala na celou řadu odborných junáckých zkoušek a zkoušku tří orlích per. V roce 1923 mu byl ústředím Svazu skautů udělen odznak 1. českého hraničáře, s vyrytým nápisem 3. oddíl České Budějovice – Hraničář. V této době se rovněž zúčastnil 1. českého Gillwellu – první Lesní školy vedené A. B. Svojsíkem. Na základě jeho zkušeností byl přizván jako asistent do vedení 2. Lesní školy, kterou vedl bratr Frank Elstner. Bratr Julius Müller byl příkladným skautským vůdcem po všech stránkách a v tomto duchu vychoval i své tři syny.

Velmi kladně na něj vzpomíná další skaut JUDr. Jan Kropáček, kterého v období let 1926 až 1927 přitahovala skautská činnost probíhající na území Českých Budějovic, často studoval junácké vývěsní skříňky před lékárnou Anděl a v loubí českobudějovického náměstí. Podařilo se mu dostat do 3. oddílu, kde byl vedoucím tehdejší sekundář českobudějovické nemocnice, již zmíněný bratr Müller. Vzpomíná na svého vůdce jako na velmi milého, obětavého, vstřícného a nadšeného ctitele přírody. Všechen volný čas věnoval právě nejmladším členům oddílu a jejich výchově. Pořádal se skauty pravidelné nedělní výlety v okolí Těšína pod Hosínem, vždy spojené s napínavými hrami. Rovněž si často půjčovali pramičky od 2. oddílu vodních skautů a podnikali výlety po řece Vltavě. Bohužel se v roce 1927 vůdce oddílu Julius Müller názorově rozešel s místním vedením Junáka a z důvodů nepřekonatelných neshod a rozdílnosti v názorech převedl celý oddíl pod Ligu lesní moudrosti. [1]

9. července 1928 se oženil v Jihlavě s Marií Janouškovou (20. červenec 1902, Strmilov – 27. červen 1974, Studená), se kterou měl tři syny: Václava (28. duben 1931 – 8. listopadu 1993), Vladimíra (12. květen 1934 – 1998) a ?.

Odkazy

  1. Kovařík, Z. (1996). Almanach - 80 let skautingu v Českých Budějovicích