Petr Ráb – Čingašguk
prof. Ing. Petr Ráb - Čingašguk DrSc., dr. h. c. (⁕ 2. března 1951, Praha – † 16. listopadu 2024, Praha) . Ichtyolog, významný organizátor vědy, respektovaný člen akademické obce, profesor, bývalý ředitel AV ČR a v mládí člen kmene Neskenon Praha.
Do Neskenonu vstoupil hned v jeho počátcích roku 1965 a brzy se stal jedním z předních členů. Již roku 1966 byl na letním táboře kmene vyslán šamanem Hiawathou na vigilie. V roce 1971 byl vysvěcen na druhého šamana Neskenonu.
Profesor Petr Ráb se věnoval výzkumu cytogenetiky a systematiky ryb. Jeho práce zásadně ovlivnila naše poznání evoluce, genetiky a ochrany genofondu především sladkovodních ryb. Byl předním odborníkem na polyploidii u kaprotvarých ryb, genetiku hybridních asexuálních forem, karyotypovou evoluci a aplikaci molekulárních metod v rybí systematice a taxonomii. Své výsledky publikoval v prestižních zahraničních vědeckých časopisech a byl autorem několika kapitol klíčových knih. Byl hlavním řešitelem či spoluřešitelem řady významných vědeckých projektů a bezesporu jedním z nejvýznamnějších badatelů v oblasti genetiky ryb na světě.
Po absolvování Vysoké školy zemědělské v Praze se specializací na rybářství a rybářskou biologii nastoupil do Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR, kde působil až do svého skonu. Založil a dlouhá léta vedl Laboratoř genetiky ryb a mezi lety 1994–2002 také celý ústav jako jeho ředitel. Vedle vědecké práce byl významným organizátorem české vědy a zastával řadu významných funkcí na národní i mezinárodní úrovni. V rámci Akademie věd ČR byl členem Vědecké a Akademické rady a předsednictva AR a vedle těchto funkcí vykonával řadu dalších významných činností, které přispívaly k běhu a koordinaci akademického a vědeckého života. Byl členem výboru Evropské ichtyologické společnosti, národní komise pro spolupráci s mezinárodní Organizací pro výživu a zemědělství (FAO) a českým zástupcem v evropské síti pro hodnocení výzkumu, technologického rozvoje a inovací (European RT&D Evaluation Network; DG Research ČR), členem Šlechtitelské rady - odborného poradního orgánu Rybářského sdružení ČR, členem vědeckých a oborových rad několika vysokých škol a opakovaně členem hodnotících komisí grantových agentur.
Vedle své výzkumné činnosti se věnoval také pedagogické práci. Byl profesorem Rybářství na Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity a docentem pro obor Zoologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2017 byl promován na Jihočeské univerzitě doktorem honoris causa pro obor Rybářství. Jeho přednášky zůstávají inspirací pro celé generace studentů, kteří mohli těžit z jeho bohatých zkušeností a hlubokých znalostí. Byl také významným popularizátorem vědy a za své popularizační články získal četná ocenění.
Mimo své vědecké působení byl Petr Ráb známý svou neúnavnou podporou mladých lidí, jejich vzdělávání a výchovy k etickým hodnotám. Více než padesát let zasvětil letnímu dětskému táboru ve Sluneční zátoce, kde většinu času působil jako hlavní vedoucí a jako admirál předával lásku k přírodě a základní morální hodnoty mnoha generacím mladých námořníků.
Profesor Petr Ráb nebyl jen skvělým vědcem a pedagogem, ale také výjimečným člověkem, který svou laskavostí, svérázným humorem a moudrostí inspiroval a spojoval lidi kolem sebe.