KILKA SŁÓW O AUTORZE
Dr. Jaromír Wolf (1919-1990), leśne imię Vlk (Wilk), lekarz, alpinista, pisarz.
Od młodości był sportowcem i członkiem ruchu woodcrafterskiego. Z przyjaciółmi założył, działający do dziś, woodcrafterski szczep Wahpeton, w którym wspólnie uczyli się żyć na łonie nieokiełznanej przyrody, wzorując się na Indianach. Jego wielką miłością stały się góry, alpinistyka i turystyka wysokogórska. Jako lekarz uczestniczył w szeregu wysokogórskich ekspedycji na Kaukaz, Pamir, do Hindukuszu oraz w Himalaje.
Z tych podróży czerpał motywy do swoich książek „Řeka jménem Červánky” (Rzeka zwana Jutrzenką, 1974) i „Šivova velká noc” (Wielka noc Sziwy, 1976). Napisał teksty do kilku fotograficznych publikacji o wysokich górach świata. W latach 1970-1990 publikował wiele artykułów m.in. w czasopiśmie „Československý sport”. Do tej pory nie został wydany zbiór humorystycznych noweli pt. „Zpráva o činnosti klubu Osvěha” (Sprawozdanie z działalności klubu Osvěha). W ostatnich latach swojego życia brał czynny udział w akcjach ochrony przyrody w okolicach Pragi.
Entuzjasta przyrody i gór w nowy i odkrywczy sposób wskazuje na ścisłą współzależność człowieka i przyrody, zachęca do życia bliżej przyrody nieskalanej, a nie w zdegradowanym ekologicznie środowisku, tym samym przekonuje, że warto przeżywać swoje życie lepiej i radośniej.
Wyjątkowa staranność i poetyczność pióra Autora zdradza wybitnego obserwatora i psychologa oraz przede wszystkim mądrego człowieka, który potrafi widzieć piękno rzeczy w jej prostocie i naturze.
Przedstawiony tekst „Ogień tarciem drew” jest rozdziałem książki Autora pt. „Malování podzimu” (Malowanie jesieni), która została wydana pośmiertnie w 2000 roku.
Nie każdemu jest dane tworzyć wspaniałe dzieła, które inni podziwiają. Każdy jednak może takich dzieł szukać i znajdować w nich spokój i harmonię ..text pokračuje