Stránka:bw-tom6.djvu/32

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena

Ernest Thompson Seton

František Kožíšek

Život a dílo zakladatele woodcrafterského hnutí se stále těší velké pozornosti – existují desítky knih a studií a stovky článků na toto téma a nové se stále objevují. Na nejdůležitější upozorňuje bibliografická část naší knihy. Nemalá část pak vyšla i česky, takže opakovat základní události Setonova života může být nošení sov do Atén. Přesto se jen letmo zmiňme o životním běhu, aby v příštích kapitolách popisované události byly zasazovány do určitého rámce.

Narozen (jako Ernest Evan Thompson – rodové jméno Seton přijal ke svému jménu až ve dvaadvaceti letech) 14.srpna 1860 v South Shields v severovýchodní Anglii. O pět let později se rodina přestěhovala do Kanady. Zde v nedotčené přírodě začaly jemné síly tkát budoucí slavný obraz Setona – přírodovědce, spisovatele, pedagoga, zakladatele hnutí Woodcraft – lesní moudrosti.

V roce 1879 si začíná psát své deníky, které pak soustavně psal po celý život a které obsáhly 36 svazků. Poslední zápis učinil šest týdnů před svou smrtí v říjnu 1946. Originály deníků jsou uloženy v American Museum of Natural History v New Yorku, kopie v Setonově muzeu ve Philmontu.

Po malířských studiích v Londýně a Paříži a opakovaných návratech do kanadských lesů a prérií, se živí jako malíř zvířat (ilustrátor), začíná uplatňovat i své odborné přírodovědecké schopnosti a především zahajuje kariéru slavného spisovatele. V roce 1894 publikoval svou slavnou a úspěšnou povídku o vlku Lobovi. Plné uznání pak završila sbírka povídek Wild Animals I Have Known (1898).

V roce 1896 si bere za manželku Grace Gallatinovou, později známou spisovatelku, cestovatelku a feministku. V roce 1904 se jim narodila dcera Ann, známá také jako spisovatelka Anya Seton.

Roku 1901 se vypořádal s tlupou mladých uličníků, ničících jeho farmu, tím, že jim nabídl woodcrafterský program. Sérií článků v časopise Ladies' Home Journal o rok později pak vešlo v život masové hnutí Woodcraft Indians[1], od té doby každoročně “živené” novým vydáním Svitku březové kůry a dalšími Setonovými knihami. Inspirován woodcrafterskou myšlenkou zakládá v Anglii generál Robert Baden-Powell skautské hnutí (1907).

V letech 1910 až 1915 stál E. T. Seton zároveň v čele the Boy Scouts of America. Důvodem k odchodu z této funkce byly především prohlubující se ideové rozdíly mezi Woodcraft Indians a Boy Scouts.[2]

Aby upevnil pozici woodcraftu, přetváří Seton své hnutí v letech 1915 až 1916 v řádnou organizaci – The Woodcraft League of America (Americkou ligu lesní moudrosti). Woodcraft se šíří za hranice.

V letech 1925 až 1928 vychází nejrozsáhlejší přírodovědecká Setonova práce, čtyřsvazkové Životy lovné zvěře (Lives ..text pokračuje


  1. Přívlastek “masové” je třeba brát v tomto případě s rezervou. Autor článku, František Kožíšek - Biminiji čerpal z dostupných materiálů, a v těch se Seton usilovně snažil vyvolat dojem, že živelný start skautského hnutí na počátku 20. století odstartoval on sám již roku 1902, a nikoliv Baden-Powell o šest let později v Anglii.
  2. I tohle je jedna ze Setonových mystifikací. Ve skutečnosti za tím byla nacionální hysterie, kdy začali lidé, jako např. Daniel C. Beard poukazovat na to, že Seton, ačkoliv je členem nejvyššího vedení BSA, není občanem USA. Na základě toho byl Seton odstaven do doby, než podstoupí tzv. naturalizaci. Tím byla pochopitelně uražena Setonova ješitnost, který raději spektakulárně řady BSA opustil, a počátkem r. 1916 stanul v čele vlastní organizace. Naturalizací nakonec prošel až r. 1935, těsně přes sňatkem se svou druhou ženou Julií Butree Moss.