Stránka:hlasatel-46-4.djvu/12

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla zkontrolována


Pokračování textu ze strany 11

… přichází a je-li váček nahoře přiuzavřen, takže světlo může vnikat dovnitř jen nepatrným otvůrkem, může vnímat i obrysy. Tak nějak vidí svět měkkýši. Jenže hlavonožci z nich ještě pokračovali. Z pokožky se vytvořila ve váčku i průhledná čočka — vzniká první oko, schopné skutečně ostrého vidění. Hlavonožci jsou vůbec poměrně velmi inteligentní živočichové; snad měď místo železa v jejich krvi znemožnila, že nevyspěli do výše obratlovců.

Kupodivu: u obratlovců se příroda rozhodla začít s viděním z docela druhého konce. Naše oko nevzniká už jako vchlípenina pokožky, nýbrž naopak jako vychlípenina ven z mozku. Váček se pak prohne miskovité dovnitř na jelo dně je citlivá sítnice. Tam, kde se váček dotkne pokožky, vznikne z pokožky čočka, jediné, co zůstalo společného oku bezobratlých a obratlovců, jinak tak podstatně odlišného.

Vesmír, roč 24, č. 3—4.

ZAJÍMAVÉ ZPRÁVY Z VESMÍRU

Převratný objev v kosmických paprscích.

Fysikové významné laboratoře Schectady v New Yorku oznámili, že se jim podařilo objeviti jednu z hlavních částeček kosmických paprsků, která umožní studium složení nucleoidních jader. New York Times oznamují, že tento objev je jedním z nejdůležitějších objevů od doby tříštění atomu. Kosmické paprsky mají velmi krátkou délku vln, velkou průraznou sílu a jak se soudí, jejich původ je v mlhovinách, které jsou mimo mléčnou dráhu. Tato částice kosmických paprsků je nazývána Meson nebo Mesotron a byla vyrobena s pomocí napětí o sto milionů volt z částečky Betatron, jejíž existence byla ..text pokračuje