Pokračování textu ze strany 10
… neb neutrálně, nikdy však kysele, to značí že kyseliny ji porušují, jejich učinkem se sráží; naproti tomu zásady (a samozřejmě i zásaditá barviva) způsobují, že se plazma modře zbarví — na př. anilinovou modří. Blanka dělící protoplazmu může postupem času odumřít, schopnost propouštěti látky se poruší natolik, že blanka je prostupná oběma směry (stává se permeabilní) a tak látky z dutinky se dostanou do protoplazmy, kde mohou způsobiti silné změny, často (jsou-li jedovaté) i srážení plazmy. A již jsme u jádra věci. Přestanu vás obtěžovat botanickými názvy a již se dozvíte příčinu různého zabarvení květů plicníku.
Květy plicníku jsou zbarveny na červeno, ve vakuolách se však hromadí zásadité barvivo anthocyan, jenž má schopnost barviti protoplasmu /správněji její barvitelná tě1íska — chromoplasty) na modro. Postupem času, dělící blanka odumírá, až konečně se stává permeabilní a protoplazma se chtivě slučuje s látkami zásaditými a tak anthocyan – modré barvivo vniká do plazmy a způsobí modré zabarvení květů plicníku.
OCHRANA PŘÍRODY.
V minulém čísle Hlasatele jsme psali o nové organisaci ochrany přírody. Nedávno jsme navštívili MŠO a pražský Památkový úřad; velmi srdečně jsme si pohovořili s vedoucími pány a dověděli se mnoho novinek.
V krátké době budou zřizovány při středních školách kroužky přátel přírody, vedené pány profesory přírodopisu, a ty pak budou míti příležitost věnovati se výzkumu… ..text pokračuje