Pokračování textu ze strany 11
… bojovnikov“? Že sa nestanú továrnou na výrobu mládeže a la HJ, HM a pod.? Kde je zábezpeka, že ostanu ozaj skautmi v najlepšom slova smysle; budú sa pridržiavať cesty prírodou a životom k tvorbe čistej ľudskosti? Kde sú, "rytieri theocentrického humanizmu"? Kde sú záruky, predpoklady, že povedú nielen mládež, ale človeka vôbec cestou stupania k najvyšším metám ľudskej kultury, ľudského kultúrneho vývoja, snaženia o kallokagathos?
A predsa zameranie? Čo hovori hlas ľudu?
Je zaujímavé, že skoro všetci chlapci v Anglii boli proti tomu, aby boli považovaní za zvláštnu skupinu a po dosiahnuti 15 rokov automaticky preradení do oddelených skupin pri oddiele ako vlčatá. Chceli zostať v oddiele u svojich družin, pracovat s nimi, ale mať doplňujúci program... Svoje želanie si tiež uhájili a Hlavný stan zmenil svoj návrh a ponechal ich v oddieloch, upravivši len ich výcvik asi týmto spôsobom: chlapci nad 15 rokov dostávaju nové odznaky, nosia totiž hnedočervené nárameníky /tak ako rover scouts zelené/. Chlapci nad 15 rokov sa dajú potom do práce na získanie odborných skušok ako: Prvá pomoc, Hasič, Tlmočník, Znalec prírody atd.
Na Slovensku vyšiel návrh zo Sväzu slovenskej mládeže, aby totiž deti do 15 rokov boli povinne skautmi, avšak potom preradení do SSM. Čiže obdoba anglického „oficielného“ pokusu riešenia. Je zaujímavé, že dňa 11. XI. 1945 hlas „zo skautského ľudu“ na l. sjazde slovenských skautov žiadal, aby skauting mal členov od 1 do 99 rokov, čo prítomní odmenili dlhotrvajúcim a hromovým potleskom!