Stránka:kkcj 1913.djvu/26

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla zkontrolována


Pokračování textu ze strany 25

Rukou dávané signály mávnutím nebo ukazováním jsou běžné, jsouce takřka vrozené nebo všeobecně ustálené.

Mávání obou paží — signalisujte!
Mezi slovy spusť paže.
Nerozumí-li přijímač, podává trvalé R ( f); přisvědčíme J (|-); přijímač opakuje poslední srozumitelné slovo a my pokračujeme.

ŠIFROVÁNÍ ZPRÁV (TAJNÉ PÍSMO):

1. Zaměňování písmen. 2. Šifrováni vokální.

Abeceda o 36 písmenech se napíše do čtverce v růz­ném pořádku. Na hořejší zá­kladní čáru se napíší samo­hlásky, na postranní též v obráceném pořádku, i na­hrazuje se každé písmeno abecedy dvěma samohláska­mi, jednou nad ním, druhou po straně stojící. Tak ž = ou, m = iy, Beroun = Yooaiuyeauei.

3. Mřížkou. Čtverec se rozdělí na určitý počet malých čtverečků všech stejných a některé (asi '/<) se vystřihnou. To jest mřížka, jež se klade na čtverec vymezený na pa­píře ve stejné velikosti a do jejích prázdných čtverečků se vpisuje depeše, při čemž se s ní otáčí, aby tak všechny čtverečky spodního čtverce byly vyplněny. Adresát musí míti stejnou mřížku a pomocí ní čte. Přepsati možno de­peši též do řádek, neboť si ji pak adresát dovede srovnati dle čtverečků své mřížky do čtverců.

4. Napište zprávu, již chcete zaslat, slovy a pod každé písmeno napište jedno číslo určité řady stále se opaku­jící, na př. 123412341234 atd. Pak přepisujte, kladouce místo každého písmene tolikáté v abecedě za ním, jaká číslice je pod ním. Takto šifrovaná zpráva je nerozlušti­telná pro toho, kdo nezná zvolených číslic.