Pokračování textu ze strany 30
dvou dlouhých, dvou kratších tyček, čtyř kolíků v zemi a narovnej výplň matrace dovnitř doškovitě.
7. Měj pod sebou vždy pokrývku.
8. Je-li ti zima, poslouží výborně noviny mezi dvěma plachtami (přišij anebo spoj sponkami).
9. Výborné spaní skýtá spací pytel, jejž zrobíš z plachet, kabátů atd., sepiav je dole a po stranách spinadly.
10. Ve vlhkém chladnu poslouží suché listí, klestí atd., naházené vrchem přes spací pytel.
UZLY.
1. Jednoduchý uzel (a).
2. Dvojitý uzel, též trojitý, čtyř-, mnohonásobný (b1 volný, b2 utažený).
3. Pevnější a tlustší uzel osmičkový. Když se na př. sváže nějaký předmět, pak nestačí jednoduchý uzel, poněvadž se sám rozváže, užívá se osmičkového (c).
4. Jedná-li se o pevné kličky na konci provazu nebo šňůry, uváže se z přeloženého a tím dvojnásobného konce jednoduchý uzel (d).
5. Jestliže 2 šňůry se mají spolu spojit, klademe je bud souběžně, že totiž tytéž konce směřují k téže straně, a uděláme jednoduchý uzel (e), nebo, což je spojení pevnější a hezčí, složíme konce proti sobě a pak uděláme jednoduchý uzel — to jest pak t. zv. skřížený tkalcovský uzel (g).
Nejsou-li začátky obou provázků, jejichž konce se mají spojit, volny, nemůže najednou býti uzel zadrhnut; napřed spleteme jeden jednoduchý uzel na jednom konci šňůry, nepřitáhneme jej, p ak vedeme druhý konec souběžně s prvým, ale v opačném směru do otevřené kličky a utáhneme, chopivše se s obou stran šňůr, uzel. To jest nejlepší spojení dvou volných konců šňůr.
6 . Vedle skříženého tkalcovského uzlu jest též hladký tkalcovský uzel (f) a kombinovaný uzel, spojující oba způsoby (h).
7. Pohyblivé kličky uděláme pomocí uzlů hybných, ..text pokračuje