Pokračování textu ze strany 15
Vedle toho mívá kmen svého lékaře, posla a p. — o čemž více v knize „Umění táborového života".
Některé úkoly mohou splynouti v jedné osobě. Tak bývá obyčejně náčelník též strážcem totemu.
Činovníci kmene jsou voleni na dobu jednoho roku. Mají-li býti dále voleni, musí si získati příslušnou způsobilost zkouškou.
Všichni jsou členy náčelnictva kmene. Zasedání náčelnictva kmene jest kmenová rada. O pravomoci její viz čl. VIII. Schází se nejméně čtrnáctidenně.
Členy náčelnictva jsou také ti, kteří dosáhli hodnosti bojovníka neb strážce, nebo zvláštního uznání za vynikající skutky. Počet zvolených nesmí však převyšovati počet ostatních. Kmen může si zvoliti také své přátele za zvláštní zásluhy jejich a oblibu.
Kmen musí žádati o svoje zapsání do Obce podobně jako družina do kmene, aby mohl pak býti zmocněn k udílení odznaků a hodností podle zákonníku lesní moudrosti. V žádosti současně činovníci kmene se zavazují vlastnoručním podpisem a svým totemem k řádnému plnění svých povinností (slib vůdcův, písmákův atd. — viz přílohu na konci této knihy).
Čl. IV. Jednota
Kmen budiž základem celého zřízení a toho názvu budiž také vždy užíváno. Jest to útvar sdružení pro zálesácký život nejvhodnější, pokud též družiny si podrží hodně iniciativy. Tábory konají pravidelně samostatné kmeny, nikoli jen družiny, aniž celé jednoty.
V menších místech kmen zahrnuje všechno junáctvo, poněvadž může mít až 50 členů a má pak i význam jednoty. Kmen a jednota splývají tehdy v jedno.
Kde v místě je kmenů více, tvoří jednotu. Dva kmeny mohou tvořiti jednotu, počet jich však je neomezený a je vázán spíše jen místem. Zřízení jednoty ..text pokračuje