Stránka:vatra-22-2.djvu/12

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena

PRÁCE V MĚSÍCI LISTOPADU.

Junák musí celé léto myslet na zimu. Až přijde měsíc dlouhých nocí, měsíc sněhu a hladu — příroda lehne pod sněhovými závějemi, pak nastanou přástky u domácího krbu, chvíle družnosti pří besedách a sněmích a čas rukodílných prací. Kdo si v létě neopatřil materiál, uvízne i s nejkrásnějšími plány. Ale listopad měsíc bláznivý — je ještě dobrou příležitostí dohonit, co se zanedbalo. Proto použijte dnů, kdy ještě země nabízí vám své dary a podnikejte v listopadu hodně výletů hlavně za účelem zásobení se pro zimní práci.

Především si pospěšte nanésti si domů dost hrnčířské hlíny a hlinky na modelování. Zeptejte se hrnčířů, kde ji berou a neobjednávejte si ji - dojděte si na místo, dostanete ji možná zadarmo.

My v Čechách, zejména na severu, ale i v okolí Prahy máme ložiska krásné modelovací hlinky. Co roztomilých věcí můžete z ní nadělat.

A když už chodíte po lomech, přineste si pěkné kvádry pískovce a opuky. V nich se tesá lehoučce a uděláte si krásné žardiniery pro svoji domácnost.

Pak se pusťte k rybníkům a řekám. Vrbové proutí jest vedle hlíny nejvděčnější materiál pro vás. Košíkářství by se měl v zimě každý naučit A žádný kmen by neměl opomenout zhotovit si v zimě indiánské postele.

U rybníků uvidíte stát vysoká stébla rákosu. Seřežte jej a doneste si domů. Z něho si uděláte rohože. Jděte též se podívat na paseku, kde stojí stébla trav. Jsou pro rohože ještě lepší než rákos. Nejlepší vyschlá rákosová stébla si schovejte na šípy.

V lese sbírejte po celou zimu šišky, žaludy, bukvice, větvičky bizarně se rozvětvující, mechy a lišejníky — jest to zálesácký materiál pro mytické bytůstky pohádkových vidin a pro alegorické zobrazování fantastických představ. Mátohy tomu můžete říkat.

Na svých potulkách lesy jste si jistě vyhlédli smrkové tyče pro tatranské své hole, které si v zimě pěkně vyřežete, pruty vrbové na oštěpy a tyče na kopí a luky. Když někde přírodu ochuzujete, slibte si, že na jaře desateronásobně jí za ten dar zaplatíte — vysázením nových stromků. Jen s touto výhradou nechť naši junáci se zásobují pro svou výzbroj.

Jest třetí ještě hmota vedle hlíny a vrbových proutku, bez které vaše dílna být nemůže dřevo na vyřezávání. Lípové a a olšové špalíčky, sebe menší odpadky si dobře schovejte. Nekupujte lípová prkénka na vyřezávání lupenkou. Lupenkou se obyčejně vyřezává tam, kde není dosti nápadů pro původní práci, nebo z pohodlí, aby věc byla brzo hotova. Tak jako pastevci o samotě v salaších, vezměte si nůž a zkoušejte na špalíčku olšovém, čím mluví vaše duše u krbu vašeho domova. Nejlépe se vám bude řezat v olší — jako v másle. Potom snad někdy se vám náhodou dostane do ruky kousek tisu, z něho uděláte výrobky nejkrásnější: budou ty figurky jako uhnětené a překrásné višňové barvy.

Nezapomeňte si v zimě všichni pořídit pěknou výzbroj: svůj luk a šípy s toulcem. O tom všem vás podrobněji poučí kniha „Přírodou a životem k čistému lidství“.