Stránka:vatra-26-6.djvu/27

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla zkontrolována

ORLÍ PERA

Letošní tábor u Samechova jeví značný přírůstek orlích per. Všechny naše tábory měly by provést po táboření bilanci podle získaných orlích per. To je nejlepší naše cesta v létě, která ,ukazuje, že táborníci nespali a že doba určená k táboření byla dobře využitkována. Úhrnem bylo na táboře letos získáno 114. orlích per, z čehož připadá na kmen Soví 65, kmen Stříbrné luny 26, kmen v Kunčičkách 15, na ostatní 12. -— Z pozoruhodnějších orlích per uvádíme: br. Brzobohatý (Michle) stavba hráze, br. Vohanka za prokázanou znalost plazů a obojživelníků, Balú za znalost stromů, br. Jaro (Kunčičky) za 15 ohňů, první pomoc, vlastní podsadu ozdobenou, totém tábora, znalost keřů, rohož a písně; br. Standa Šturc (Kralupy) za totém tábora, 150 m plování, znalost stromů a za náčrty a kresby z přírody, br. Schart (Praha) za znalost travin a písní a vlastní vyzdobené sedátko, br. Voda za zřízení táborové latríny, znalost keřů, květin, stromů a trav, a za rohož, br. Vorel za táborové kamna, slavobránu, stůl a spižírnu, s. Navarová za 50 nocí pod stanem, znalost stromů, květin, keřů, trav a 100 písní, maličká Dobra nacvičila 6 tanečků, ztrávila 50 nocí pod stanem a napsala essay o táboření, br. Vaš. Krommer za podsady, stavbu mostu, stolu a lavice, Marie Lukášová za znalost první pomoci, sněmovní sedátko, Lukášová Boža za 150 m plování dle Svitku, br. Navara za nepřetržité a úspěšné vaření po 14. dnů pro 50 osob, Dent za postavení srubu s Pifkou, 15 ohníčků, plování a 50 nocí pod stanem, zhotovení rohože a znalost 100 písní, s. Máňa Navarová za znalost 50 květin, Bobr za hráz a latrinu, Sůša — naučil 6 lidí síťovati Pifka za srub, rohož, 100 písní a znalost 25 stromů, mnoho orlích per za plování, znalost přírody a různé práce táborové, které ani nemůžeme pro nedostatek místa uvést. Příště o kmenech a táborech venkovských.

Družstvo „Les“ za součinnosti podílníků vydalo nové formuláře orlích per na pěkném papíře v jednoduché, ale milé úpravě. Záhlaví tvoří z hrající si medvídci. Upustili jsme tentokrát od symbolu orlího pera, ale pamatovali jsme na věk a druh pocty, která se označí barvou ve vyznačených kroužcích. Aby bylo jasno v barvách, připomínáme, že pocty dělí se na rudé t. j. tělocvik, bílé—tábornictví, modré-příroda a zelené-dovednosti. Věk: bílý - do 10 let, rudý - do 14 1et, modrý - do 18 let a zelený přes 18 let. (Stupnici, podle níž oceňujeme výkony obsahuje „Svitek březové kůry“ k dostání v admin. Vatry). Vůdce kmene neb písmák posílá sám orlí pera k hromadnému schválení náčelnictvu Ligy. Nezapomínejte uvádět věk, označte stránku „Svitku", již odpovídá Váš výkon. Formuláře orlích per prodávají se po 20 hal. a jelikož by se papír posíláním mačkal a ničil, bude nejvýhodnější, když písmák sepíše všechna požadovaná orlí pera i s podpisy svědků na zvláštní list a zašle jednateli. Schválená orlí pera budou přepsána u nás na formuláře a pak zaslána funkcionáři kmene. Jsme přesvědčeni, že orlí pero zůstane všem Vám milou vzpomínkou a Vy nejen že za ně nebudete dlužní, ale budete jich mít co nejvíce tak, aby Vaše čelenka nebyla jako vykácený les.

Orlí pera schvaluje 5členný výbor pro udílení poct, který tvoří: Karel Bukovanský, MUDr. Emil Vogl, Bláža Kaupeová, Mil. Vavrda a Aleš Zikmund.

JAK ŽIJEME.

Tábor příbramského kmene „Psohlavci“ u Lázského rybníka v Brdech. Rok schází se s rokem a měsíc blesků vždy vidí našich několik starých, zkušených „westmanů“ s nadějným potěrem v lesích. Brdy silně lákaly tmavými lesy, rybník předpoklad splnil vodou jako křišťál. Černá psí hlava znovu po letech majestátně se zaleskla v místech jednoho z prvních sjezdů starých Psohlavců. Což bylo divení od sousedů-táborníků, tábor příbramského woodcraftu byl dle jednomyslného úsudku (Svazu a vysokoškoláků) nejlepším. Jsme hrdými na to, podařilo-li se nám to dokázati. Získali jsme nové přátele, ukázali smysl naší výchovy nebývalou propagací, vzorným uspořádáním sněmovního kruhu, mohutným titanem, který budil obrovský podiv, a prací. Důsledek toho byl, že sousedé čile imitovali náš woodcraft, symboliku, nalézajíce pro ně jen slova obdivu a uznání. Z tábora poslány pozdravy náčelnictvu, litujeme jen, že nemohl některý jeho člen nás navštíviti. Tábor u Lázského rybníka byl posledním, který vedl náčelník Viktor Palivec, jenž po několikaleté práci v Příbrami odchází do Prahy. Doufáme, že jeho junáci pevně budou v městě držet posice usilovnou prací několika roků dobyté a woodcraftu světlo ponesou dál.