Stránka:bw-tom5.djvu/10

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 9

12

Nie można zrozumieć własnego ciała w izolacji od świata i przyrody. Istnieją nie tylko analogie i podobieństwa między nami i zwierzętami, ale i między nami i roślinami. Należy zrozumieć cechy wspólne i cechy odmienne.

13

Uczniowie w szkołach uczą się rozumieć znaczenie słowa symbioza w ten sposób, że jest to życiowa zależność i uwarunkowanie jednego roślinnego lub zwierzęcego gatunku od innego. Istnieje wszakże kilka przykładów symbiozy bezpośrednio u człowieka. Czy występowanie niektórych bakterii trawiennych w naszym ciele nie jest również symbiozą? Czyż nie jesteśmy życiowo uzależnieni od niektórych gatunków roślin, bez których nie byłoby atmosfery, umożliwiającej nam oddychanie itd.? Człowiek żyje w synbioze z wieloma gatunkami roślin i zwierząt.

14

Jestem tylko adeptem, a w żadnym wypadku znawcą, czy też absolwentem szkoły leśnej mądrości. Bowiem właśnie ta obszerna, wyższa nauka, to poznawanie nigdy się nie kończy, a każde ludzkie życie jest zbyt krótkie… Jestem jednak pewien, że dobry i cenny jest każdy osiągnięty stopień na tej drodze.

15

Często powtarzane twierdzenie, że “przyroda jest otwartą księgą”, nie jest wcale przesadzone. Jest to rzeczywiście niewyczerpalna księga opowieści – jeśli chcemy usłyszeć zawarte w niej wydarzenia i pouczenia, jeśli chcemy być Jej adeptami. Księga ta jest zawsze otwarta, trudność polega tylko na tym, że tak mało ludzi umie w niej czytać.Niektórzy nawet nie próbowali poznać jej pisma, a inni jakby nawet trzymali tę księgę na odwrót, nie patrząc na przyrodę z właściwego punktu widzenia.

16

Dawna, czy też dotychczas obowiązująca teza: “Człowiek jest panem przyrody”, “Człowiek zwycięża przyrodę” itd. – jest najbezczelniejszą i najbutniejszą deklaracją, jaką człowiek kiedykolwiek deklarował. Nigdy człowiek nie był, nie jest i nie będzie panem przyrody. Albo zrozumie, że jest tylko mało znaczącą, bardzo uzależnioną jej cząstką, albo zniszczy większość żywej przyrody i siebie wraz z nią.

17

Każde uważne i spostrzegawcze spojrzenie na przyrodę może być spojrzeniem inspirującym. Prastare drzewa, skały, lecz i stare ścieżki w regionie pamiętają wiele. Spróbujmy je o to zapytać, a na pewno mają nam coś do powiedzenia…

..text pokračuje