Pokračování textu ze strany 14
Strážce totemu má na starosti totemový kůl s totemovou deskou, jest jeho ochráncem a udržuje tradici totemu. Vykládá a uvádí v život obřady kmene. Tím připadá mu úkol vychovávati úctě a vážnosti těch velkých věcí, které v lese prožíváme. Má míti předepsanou zkoušku.
Ohnivec čili strážce ohně má výhradní právo rozdělávati poradní oheň, který se má naučiti rozdělati bez sirek. Bdí nad tím, aby divoká příroda neutrpěla pobytem junáků. Jako plamen táborového ohně je jasný a čistý, tak i ohnivec jest strážcem čistoty v táboře a v životě kmene vůbec a to i pokud se týče řeči a činů junáků. Jako plamen zahřívá, i on má rozněcovati nadšení a zápal pro ideu lesní moudrosti ve svém kmeni. Má míti zkoušku předepsanou pro ohnivce a vedle toho též kmenovou zkoušku táborníka.
Písmák jest jednatelem a má na starosti kroniku, památky kmenové, knihu činů, zákonů a jednacího řádu kmene. Písmák musí býti umělcem a tak i strážcem všeho uměleckého snažení kmene, aby zde kvetlo umění lesa a každý junák dbal o zkrášlení sebe i svého prostředí. Jest vyprávěčem a „rozpřede vřeteno" při zábavě. Má míti předepsanou zkoušku a vedle toho kmenovou zkoušku táborového umělce a besedníka.
Písmák mívá k ruce hlasatele, který tlumočí přání a předpisy náčelnictva, obstarává oběžník, svolává členy, oznamuje program sněmu a podobně. Má mít předepsanou zkoušku hlasatele.
Hospodář chrání majetek a jmění kmene: vede inventář a jest pokladníkem kmene. Jest též ale strážcem pořádku v kmeni, dbá na přesnost a dochvilnost ve všem jednání a má na starosti pohostinství v táboře. Vykoná předepsané zkoušky.