ligatura (audio)

Z thewoodcraft.org


Pokud chcete s tímto záznamem dál pracovat, máte k dispozici ke stažení také zip archiv, s MIDI soubory a originálem vytvořeným v aplikaci NtEd.


Trvání tónu je dáno typem noty. NtEd umožňuje délku tónu dodatečně zkrátit i prodloužit. Ovšem jen pokud k tomu má prostor – tj. pokud je mezi tónem, jehož délku upravujeme a tónem následujícím nějaká pauza (angl. „rest”). Na ilustračním obrázku vidíte oranžovou barvou zvýrazněný tón A v 1. hlase, zapsaný celými notami. Pokud by nebyly spojeny ligaturou (obloučkem), zazněl by tón A 3x po sobě a pokaždé by trval 4 doby.

Pokud bychom použili výchozí bank No.0 (klavír), slyšeli bychom 1-2-3-4, 1-2-3-4, 1-2-3-4. Ligatura (oblouček) ale signalizuje, že tón A má pokračovat, takže uslyšíme 1-2-3-4, 1-2-3-4, … . Jak to zní, si můžete poslechnout, kliknete-li na widget vlevo.

U klavíru tón pozvolna slábne, ale pokud použijeme nástroj, který je schopen hrát tón se stejnou intenzitou po neomezenou dobu jako např. varhany (bank No.19), bude znít tón pořád stejně, dokud neskončí. Ten si můžete přehrát kliknete-li na widget vpravo.

Na ilustračním obrázku si můžete porovnat, jak se liší křivky vymodulovaného zvuku podle nástroje (piano nahoře, varhany dole).

Všimněte si, že ve druhém taktu byla celá nota prodloužena dvěma tečkami. Což znamená, že tento tón nebude znít jenom 12 dob (3 takty) ale 15, protože každá tečka mu přidala 1,5 doby navíc.

Pěkně to demonstrují zelené čtvrťové noty ve 2. hlasu – každá z nich trvá jednu dobu. A NtEd, aby mu to vycházelo, automaticky posune tón H, který se melodie zakončí, v 1. hlasu tak, aby mu to vycházelo. Celkem tedy trvá tahle melodie, než dozní poslední tón, 5 taktů. A ne jen 4, jak by se mohlo zdát podle not.