Diskuse s uživatelem:Tuwanakha

Z thewoodcraft.org
Verze z 2. 7. 2024, 20:09, kterou vytvořil MediaWiki message delivery (diskuse | příspěvky) (nová sekce →‎Rozšíření MassMessage)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Vítej ve wiki portálu thewoodcraft.org! Doufáme, že tady a najdeš informace, které tě budou zajímat a časem sám budeš chtít pomoci. Proto je pro seznámení s wiki a jejími možnostmi nejlepší nakouknout nejdřív do nápovědy.

Jinak toto je tvoje diskuzní stránka. Pokud si sem někdo něco napíše, tak se ti ihned po tvém přihlášení do wiki začne na jejích stránkách zobrazovat upozornění, dokud si to nepřečteš. Totéž platí i pro diskuzní stránky ostatních uživatelů.

Pokud ale budeš chtít někomu napsat tak, aby obdržel zprávu pokud možno ihned, využij volbu "Poslat email", která se v menu objeví při otevření jeho diskuzní, či uživatelské stránky.

Aktuální přehled registrovaných uživatelů najdeš mezi speciálními stránkami viz Special:Userlist Keny (diskuse) 4. 9. 2016, 21:18 (CEST)


Doporučení pro editaci vytaženého textu.

Text který je ve francouzských uvozovkách '»text«' dávám jako kurzivu takto: »text«

Text který je zvýrazněný odsazením písmem, takto 't e x t' zvýrazňuji tučně takto: text

Text, který byl v originále rozdělen rozdělovníky sceluji.

Pokud text pokračuje na další straně, přidávám za něj šablonu {{next}}

Je-li na konci slovo rozdělené rozdělovníkem, tak ho scelím.

To jen tak letmo co mne napadá. Jinak díky, že jsi se rovněž vrhnul na tu korekturu. Občas tam zůstávají velice zákeřné bílé znaky (co nejsou vidět, mezery, konce řádků, atp.) které se pak projeví třeba divným dělením odstavců a tak. Ty se samozřejmě odstraní. Pro rychlé vykopírování znaků které se moc často nevyskytují, je k dispozici stránka Jak převádět text do elektronické formy - odtamtud je lze kopírovat. Keny (diskuse) 26. 10. 2016, 21:14 (CEST)

Ještě doplňující informace, jak je to se šablonami {{next}} a {{from}}. Tyto šablony primárně vznikly kvůli textům, které pokračují až ob několik stránek. Takže pokud odstavec na straně 2 pokračuje až na straně 4, tak se na konec stránky umístí {{next|4}} a na začátek strany 4 {{from|2}}. U stránek, které jdou po sobě to není nutné. Aby ta šablona nedělala problém při sestavování komplexní knihy, je vhodné ji vložit jako obsah tagu <noinclude>{{next|2}}</noinclude>.


Bibliografie a odkazy na ni

Rozšířil jsem článek Uživatel:Keny/_Jak_převádět_text_do_elektronické_formy o část, která pojednává o tom jak pracovat s bibliografickými záznamy. Cílem je soustředit v rámci kategorie Kategorie:Bibliografie (sama je kategorizována pod Historii záznamy o existující literatuře, ze kterých se čerpá v textu. A zároveň ujednotit formu jak psát příslušné odkazy v textu. Stránka s bibliografickým záznamem mi přijde jako optimální prostor pro umístění recenze, citací a případných komentářů k dílu. Keny (diskuse) 26. 11. 2016, 14:49 (CET)

Kategorie:Woodcrafter

Chtěl jsem jen poznamenat, že do Kategorie:Woodcrafter by se měly kategorizovat pouze stránky s názvem ve tvaru příjmení _ jméno. Stránky v kategorii Woodcrafter jsou totiž důležité z hlediska fulltextového vyhledávání – když nezačínáš psát vyhledávaný řetězec jménem, ale příjmením tak ti ”našeptává” existující názvy stránek, které mu vyhovují – rovnou tak vidíš, kdo zde má svoji stránku a kdo ještě ne.

Pokud se vyskytují osoby co mají jméno i příjmení shodné, pak se ta stránka nevytvoří jako přesměrování (redirect), na cílovou stránku s názvem ve tvaru jméno příjmení (za kterým případně následuje - a lesní jméno), nýbrž jako rozcestník. To je v podstatě normální stránka, která má v záhlaví řádek s následujícím řetězcem: __DISAMBIG__, ale je kategorizovaná do Kategorie:Woodcrafter

Cílové stránky by se měly kategorizovat cca takto:

  1. Prozatimní kategorizace do Kategorie:Osobnosti.
  2. Pokud byl dotyčný woodcrafter příslušníkem některého kmene, přidají se jako kategorie příslušné kmeny.
  3. Pokud byl členem některé z organizací, pak se přidá jako kategorie její zkratka, ev. zástupné jméno. Konkrétně u bývalých psohlavců je to Kategorie:Psohlavec.

U československých woodcrafterů jsem zatím (až na výjimky viz Kategorie:ISAW) nepovažoval za nutné kategorizovat dle organizací, ale asi to je žádoucí, abys pak mohl jednoduše zjišťovat kdo kam patřil, aniž bys musel proklikávat jednotlivé medailony.

Při kategorizaci podle členství v organizaci, je lepší využívat kvůli zjednodušení zkratky – viz Kategorie:Zkratky. Kupř. pro americké woodcraftery používám tyto kategorie:

Atp…

Pokud bys k tomu něco měl, tak to připiš za tento text. Díky.

Keny (diskuse) 18. 11. 2020, 15:32 (CET)

Kombinace obsahu stránek

Jen pro zajímavost, v kódu stránky Liščí kmen (Praha) můžeš vidět ukázkový příklad zakombinování obsahu jiné stránky (Liška_(kmenový_časopis)), který je použitý ještě jednou i v rámci medailonu Jiří Gojda - Kim. Je to už sice tzv. “vyšší dívčí”, ale myslím, že už tvé zkušenosti pokročily natolik, že bys toho třeba taky místy využil. Tak se když tak koukni jaké jsou možnosti, více Nápověda:Jak kombinovat stránky. – (Poznamenal Keny, 6.2.2021, 13:56)

Obrázky v šabloně block

Jenom technická poznámka k obrázku vloženému na straně Page:vatra-22-1.djvu/7. Pokud je obrázek vložený přes {{Image}}, “zabalený” v šabloně {{block}}, je pro jeho velikost rozhodující procentuální nastavení předané šabloně {{block}}. Pokud chceš vidět jak velkou plochu na stránce vlastně zabírá, nastav u obrázku procentuální velikost 100. Praktičtější je použít 90, to pak vznikne kolem obrázku přirozený okraj.

A zalomení řádku (tag br) se používá jen v případě, že si chceš vynutit zalomení. V případě obrázku na straně Page:vatra-22-1.djvu/7 pro to nebyl důvod, ale na stránce Page:vatra-22-1.djvu/10 jsem potřeboval nějak rozumně umístit text o původu obrázku, tak jsem ho vrazil za popis.

Jo a pokud usoudíš, že jsou některé témata, co jsem ti napsal v diskuzi, už neaktuální, tak je klidně smaž – Keny (diskuse) 11. 2. 2021, 11:25 (CET)


Znění orlích per

Takže jak jsem to myslel. Ponořme se do března 2015…

Na stránce Pojmy jsou uvedeny všechny poznámky k textu orlích per. A jejich použití by mělo vypadat následovně. Přejdi si na modelový čin 2L7. Výchozím jazykem této stránky je čeština. Tzn. že se bude vždy překládat směrem čeština → jiný jazyk

Pokud je text v jiném jazyce, pak musí být změněn také výchozí jazyk stránky, jinak to překlad nebude možný. Nelze překládat z češtiny do češtiny.

Jaký je výchozí jazyk stránky se dozvíš, když klikneš na položku informace o stránce (položka v menu nalevo). Tam se to také přepíná.

Např. výchozí jazyk stránku Kategorie:Biblioteczka Walden jsem musel přepnout do polštiny, abych mohl udělat její český překlad.

Ale zpět ke stránce 2L7, která už je označkovaná. Když se podíváš do jejího kódu, uvidíš jak ty značky vypadají.

Aby se mohl obsah stránky překládat, musí se nejprve označkovat. Značky označují tzv. textové unity. Tj. Kousky kódu co se překládají.

Stránka, která čeká na označkování neobsahuje značky, pouze element <translate>, ev. <tvar>

Ty poznámky, které jsou na stránce Pojmy ke znění orlích per se vkládají jednoduše. Přejdi na čin 3E2 a koukni na změny jaké jsem udělal. Klíčová je šablona {{concept}} u které číslo v parametru odpovídá číslu poznámky. A text poznámky je vždy v samostatné šabloně s prefixem concept- následovaným číslem poznámky.

Problém na který jsem narazil u překládaných stránek – překlady se generují jako podstránky a když se podíváš do kategorie Kategorie:2L zjistíš že se pak objevuje odkaz na stránku dvakrát. Jednou přímo a podruhé jako podstránka. Řešením by bylo nekategorizovat stránku celou, ale pouze její textovou unitu. Jenže to by pak nebylo zachováno jednotné označení kategorie. No. Přiznám se, že tenhle problém jsem zatím uspokojivě nevyřešil. – Keny (diskuse) 26. 3. 2021, 13:49 (CET)

Původní idea překladů činů

Byla trochu jiná. Nepřekládala se stránka činu, ale jednotlivé zprávy, které se pak do toho inkludovaly. Jak to bylo, můžeš vidět např. u činu 2A1

User:Tuwanakha/ Historie Zápisníků orlích per (nejen) ve společenství Midewiwin

Chybí, a je třeba buď založit stránky, nebo redirekty pro kmeny a seskupení:

Keny (diskuse) 13. 4. 2021, 15:01 (CEST)

Woodcrafterské_roucho

Založit medailony…

Keny (diskuse) 13. 4. 2021, 15:01 (CEST)

kmen Oswego (Praha)

Identifikovat…

Založit medailony

Založeno, doplnit…


Keny (diskuse) 13. 4. 2021, 15:03 (CEST)

Šablona {{noml}}

Zdar z Muny příteli! Vyhajal jsem se, a během spánku ke mně přijelo několik tvůrčích nápadů. Jednak vytvořit zmíněnou šablonu. Ta umožní rychle a elegantně vygenerovat Svitek ve verzi pro Malou lóži. Vyzkoušel jsem při tom rozšíření, které umožňuje hromadně nahrazovat řetězce textu na jiné. Aktuálně teď maká na pozadí. A pak jsem přišel na způsob jak odfiltrovat část, která nemá jít do tisku, aniž by bylo nutné ty stránky znovu editovat a přidávat nějakou další šablonu. (Poznamenal Keny)

Hm, tak s oddělením poznámek to tak snadné nebude. Musím to ještě domyslet. Ale vyfiltrování činů pro malou lóži funguje pěkně. Keny (diskuse) 24. 4. 2021, 16:50 (CEST)

Přesměrování (Redirecty)

Jak se vyhnout zacyklení. Vždy jedině:

Příjmení → Medailon
Přezdívka či lesní jméno → Medailon
Jméno ve tvaru příjmení a jméno (Kategorie:Woodcrafter) → Medailon

Vždy zkontrolovat, zda není cílem stránka s redirektem. V takovém případě je třeba udělat redirekt rovnou na cílovou stránku. Konkrétně:

stránka “Příjmení” – redirekt se mění na DISAMBIG
stránka ”Lesní jméno” – redirekt se mění na DISAMBIG
stránka “Jméno Příjmení” – stránka se ruší (resp. redirekt při řesunu nezakládá), pokud se medailon přesouvá na…
stránka ”Jméno Příjmení - Lesní jméno”

Pak je třeba opravit (doplnit) všechny existující odkazy a redirekty. Případně vytvořit nové tam, kde se příslušné jméno vyskytuje.

Vždy odkazovat (a přesměrovávat) rovnou na stránku ”Jméno Příjmení - Lesní jméno” a u stránky “Jméno Příjmení”, zkontrolovat, přes “Odkazuje sem” jestli náhodou není někde zapomenutý starý odkaz co vede na medailon “Jméno Příjmení”.

U stránek pro „Příjmení” se redirekt ruší, pokud obsahuje více než jednu položku.

Vyhnout se použití redirectu u kategorie. Tam to dává smysl jedině ve specifických případech

U kategoriích lze využít vkládání. Více viz Nápověda:Jak kombinovat stránky

-- Keny (diskuse) 12. 4. 2022, 17:22 (CEST)

Přesun stránky

To byla chyba příteli. Na tu stránku vedl link Rebel s hlavou v oblacích, který je tím pádem neplatný. A odkazuje se na něj z několika míst. Mimo jiné z Kategorie:Bibliografie přes Studenovský, 2017. Úplný seznam se t zobrazí, když klikneš sem: Speciální:Co_odkazuje_na/Nová_monografie_o_Miloši_Seifertovi_mapuje_i_historii_woodcraftu_u_nás.

Bude potřeba to opravit. Nejlépe tak, že se ten původní obsah vloží do stránky Studenovský, 2017, místo toho redirektu (dá se vytáhnout z historie) a upraví na bibliografický záznam. Tzn. že se odstraní kategorie News a Main. Kdyby se totiž obnovila ta původní stránka, tak přeplácne ten aktuální článek.

Keny (diskuse) 10. 6. 2022, 22:42 (CEST)

Táboříme v týpí

  1. To druhé vydání mám doma. Je z roku 2002 ale obálka není od Marko Čermáka, ale již od Tewlikita (Jana Křístka).---- Aha, no já mám jen 1, 3, 4. vydání.
  2. Ta knížka Laubinových se dostala k Hiawathovi jakou cestou? ------ Jde o americké vydání z roku 1973, paperback. Poměrně mnoho členů Dakoty i Neskenonu emigrovalo po ´68 a on s nimi je i byl stále v kontaktu. Kdo konkrétně mu to poslal už neví, možná Emil Kučera - Šedá sova
  3. Tu první, Hiawathovu knihu z roku 1972 máš? - ano, jde o strojopis A4 s ilustracemi Zdeňka Ruffera - Sida, existuje i fotokopie formátu A5, kterou tehdy poslal s podporou Miloše Zapletala do nakladatelství Olympia - bohužel doba oficiálnímu vydání již nepřála. V roce 2014 jsem knihu vydal pro Midewiwin jako paperback s barevnou obálkou.
  4. Kdo byl Josef Šilha? Lesní jméno Tarha. Jedna z legend Neskenonu, bude o trochu starší než Čiksika.
  5. Mohl bys odlišit co byl samizdat, od regulérního tisku? pokusím se...
Díky. -- Keny (diskuse) 12. 12. 2022, 10:15 (CET)

Dotaz z MyHeritage

Na MyHeritage jsou nějaké vzkazt, od Jaroslava Pikala a od Mirka Kračmáře. Můžeš když tak na ně nějak zareagovat? Díky! Keny - vyřízeno (diskuse) 17. 4. 2024, 10:46 (CEST)

Rozšíření MassMessage

Sepisuji stránku o možnostech aktivní komunikace v rámci wiki TheWoodcraft.org a tohle je test rozšíření MassMessage, které umožňuje zapsat jedním vrzem informační zprávu na uživatelské stránky všech co jsou uvedeni na distribučním seznamu.

To může udělat jen uživatel, který je ve skupině Správci, což jsi v tuhle chvíli i ty. Za tímto účelem vzniknul distribuční seznam na stránce Administrators, a nyní pilně sepisuji text kde bude nejenom popsáno jak využívat tuhle funkcionalitu, ale také notifikace.

User:MediaWiki_message_delivery, který ti sem zapsal tuhle zprávu, je speciální bot, který zastupuje odesilatele. Kdo ti sem tu zprávu skutečně zapsal zjistíš z kódu, při editaci své diskuzní stránky.

Zdraví Keny, zastoupený odesilatelem MediaWiki message delivery (diskuse) 2. 7. 2024, 21:09 (CEST)