Nápověda:Kategorizace

Z thewoodcraft.org
Verze z 2. 8. 2024, 10:11, kterou vytvořil Keny (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Jiné jazyky:
Přehled nápovědy
Editace obsahu
Pro thewoodcraft.org
Knihy
Systém wiki
Zabezpečení stránek
Zásady

Systém MediaWiki, který je „motorem” TheWoodcraft.org, umožňuje jednoduchým způsobem přidávat stránky do kategorií, ze kterých se generují seznamy článků, co mají společné téma. U statických webů se takové „mapy”, které poskytují přehled o existujících stránkách, musí editovat ručně.

Kategorizace stránky

Kategorizace je velice jednoduchá operace. Stránka se začlení do kategorie tím, že se do jejího kódu přidá odkaz na stránku s názvem kategorie ve jmenném prostoru Kategorie. Těch odkazů může být libovolné množství a obvykle dávájí hned na začátek kódu, aby se při editaci daly snadno a rychle najít.

PříkladUkázkový kód který bude kategorizovat stránku do kategorie Kategorie:Testovací stránky
[[Kategorie:Testovací stránky]] A dál už následuje obsah testovací stránky …

Kategorizuje se každá stránka, tedy i stránka samotné kategorie a to minimálně do jedné kategorie. Jen dočasné a testovací stránky se kategorizují pouze do kategorie Kategorie:Testovací stránky, aby se nedostaly do stromu podkategorií, generovaného v rámci hlavní kategorie <tvar name="2">Kategorie:Woodcraft.

Pokud jde o stránku, která se bude vkládat do jiné, jako tomu je například u stránek elektronických knih, ze kterých se sestavují singlepage stránky, je doporučeno obalit kategorizační odkazy elementem <noinclude> … </noinclude>. Takto ošetřený se bude při transkluzi ignorovat.

Před uložením stránky byste měli vždy provést kontrolní náhled. Pokud jste kategorizovali článek do již existující kategorie, zobrazí se dole v zápatí stránky odkaz na uvedenou kategorii zbarvený modře. Červeně zbarvený odkaz na kategorii v zápatí stránky signalizuje, že jste použili kategorii, která ještě neexistuje. Tedy kategorii, která ještě nebyla kategorizována a nemá založenou stránku s popisem.

Upozornění Kliknete-li na takový odkaz, jako přihlášený uživatel wiki TheWoodcraft.org, otevře se rovnou editační okno, kde můžete uvést nadřazenou kategorii a popis, a pod ním automaticky generovaný seznam stránek kategorizovaných do této kategorie. Pro nepřihlášené uživatele jsou kategorie, kterých chybí popis nedostupné, protože editace je privilegium registrovaných a přihlášených uživatelů.

Kategorizace překládaných kategorií a stránek

Této problematice se podrobně věnuje stránka Kategorie - překlad názvů a obsahu


Jak ovlivnit řazení odkazu na stránku v rámci kategorie

Není-li uvedeno jinak, řadí se vše v rámci kategorie abecedně podle názvu. Pokud chcete, aby se stránka, či kategorie řadila jinak, přidejte do záhlaví stránky (či popisu kategorie) kouzelné slůvko {{DEFAULTSORT:}} a za dvojtečku napište řetězec podle kterého se má stránka řadit. Viz ukázkový příklad článku pojmenovaného Albert Einstein. Aby se neřadil pod písmeno A, nýbrž pod E, použijte následující kód:

Příklad
{{DEFAULTSORT:Einstein, Albert}}

Ale pokud chcete, aby se takto řadil jen v rámci kategorie „Osobnosti“, napište řetězec Einstein, Albert jako parametr příslušné kategorie. Viz příklad:

Příklad
[[Kategorie:Osobnosti|Einstein, Albert]]
PoznámkaPři generování seznamu příslušné kategorie se rozlišují malá a velká písmena, takže názvy a řetězce začínající velkými písmeny budou před těmi co začínají písmenem malým. Pokud ale vložíte za svislítko mezeru, bude stránka umístěna na začátek.

Popis kategorie

Popis ke kategorii je normální wiki stránka. Zde se toho využívá například u stránek věnovaných kmenům. Řada woodcrafterů v minulosti prošla vícero kmeny a podle toho se také kategorizují i jejich medailony. Díky tomu se na stránce kmene, která je v podstatě popisem příslušné kategorie, dole automaticky generuje seznam těch co do něj patřili, včetně odkazů na příslušné dokumenty a fotografie. Viz třeba Kategorie:Kmen Blesku (Kunčičky)

PoznámkaBez popisu jsou obvykle kategorie nově založené, ale může se stát, že při kategorizaci stránky dojde k překlepu. Proto je dobré občas přes speciální stránku Kategorie zkontrolovat, které kategorie jsou bez popisu.

Kategorizace kategorie

Kategorizují se nejenom stránky, ale i samotné kategorie. Kromě seznamu stránek tedy kategorie, může obsahovat i seznam podkategorií. Tak vzniká stromová struktura kategorií, která pak usnadňuje vyhledání stránky či kategorie, podle toho kam svým obsahem tématicky patří.

Speciální stránky pro práci s kategoriemi

Special:Kategorie
Speciální stránka Kategorie generuje abecední seznam všech existujících (neprázdných) kategorií, bez ohledu na to, zda kromě podkategorií nebo zařazených článků obsahují nějaký popis. Odkazy na kategorie bez popisu, se zobrazují červeně.
Special:TrackingCategories
Software MediaWiki přidává v některých případech kategorie automaticky. Jejich přehled nabízí speciální stránka Sledovací kategorie, která umožňuje tohle výchozí chování omezit. A to tak, že se na stránce systémové zprávy, na kterou se přejde kliknutím na odkaz ve sloupci Název hlášení, místo příslušného textu uvede pouze pomlčka ( - ). Takovým způsobem je kupř. vypnuto automatické generování kategorie pro stránky co používají rozšíření DynamicPageList3 Viz systémová zpráva dpl-parserfunc-tracking-category
Special:Unusedcategories
Speciální stránka Nepoužívané kategorie, odkazuje na kategorie co sice mají nějaký popis, ale podle wiki s nimi nepracuje žádná stránka ani kategorie. To ale nemusí být pravda. Typicky mezi tyto kategorie padají lokalizované kategorie, pro které ještě nebyla lokalizována nadřazená kategorie.
Speciální:Wantedcategories
Speciální stránka Chybějící kategorie obsahuje seznam kategorii, co nemají žádný popis, resp. nejsou samy kategorizovány a tím pádem ani zařazeny do stromové struktury kategorií. Zde můžete také snadno odhalit také překlep při kategorizaci. Přihlášený uživatel totiž může na stránce takové kategorie bez popisu zavolat speciální stránku „Odkazuje sem“ a jejím prostřednictvím zjistit, které stránky wiki na tuto kategorii odkazují.
Speciální stránka „Odkazuje sem“ co do funkcionality funguje podobně jako kategorie. Tj. generuje seznam odkazů na stránky, které mají ve svém kódu odkaz na cílovou stránku.

Jak odkazovat na kategorii

Pokud chcete udělat link na kategorii, použijte stejný formát odkazu jako byste kategorizovali stránku, ale před název jmenného prostoru Kategorie přidejte dvojtečku.

PříkladTakto vypadá kód odkazu Kategorie:Nápověda
[[:Kategorie:Nápověda]]