Stránka:vatra-25-3.djvu/13

Z thewoodcraft.org
Verze z 28. 10. 2020, 22:29, kterou vytvořil Keny (diskuse | příspěvky) (→‎Nebylo zkontrolováno: Založena nová stránka s textem „KŘEPELÁK: TKANÍ Není k tomu potřeba tkalcovského stavu. Na Podkarpat— ské Rusi mají pro tkaní krosnu. Zkulsíme to podle nich. Podle toho, ja…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Tato stránka nebyla zkontrolována

KŘEPELÁK: TKANÍ Není k tomu potřeba tkalcovského stavu. Na Podkarpat— ské Rusi mají pro tkaní krosnu. Zkulsíme to podle nich. Podle toho, jak široké pásky chceme tkáti, zhotovíme si ši- rokou krosnu. Nařežeme si rovné vrbové proutky, bez suků a jen tak silné, aby se do nich dal vypálit tenký otvor na nit. Proutky oloupjáme. Dlouhé budou as 20cm, ale je-li nit silná, budou delší itlustší. Počet jejich se řídí šíří tka- niny. Proutky. přibijeme na jednoduchý rám s držadlem, které nás uchrjání omylů. Vzdálenost proutků řídí se rovněž nití.. Ta totiž mezi proutky musí se volně pohybovat. Když jsou proutky přibity, vyprálíme do *nich ve středu délky pěkně řadou otvory. To je krosinka hotova. Chceme si napotnejprv udělat čelenku, aby nám vlasy, nepadaly při vaření a koupání. Bude— třeba mít ve středu 10 nití hnědých, po obou jejich stranách po 3 žlutých a 2 červených. Budou tedy niti od leva k pravu takt-o seřazeny: 2 červené, 3 žluté, IO hnědých, 3 žluté, 2 červené. Dohromady 20 nití, krosinka musí mít 20 pr—outků. A co s otvory mezi proutky? I do těch musí přijít niti. Proto musíme mít totéž sestavení nití ještě jednou. Budeme tedy mít niti: 4 červené, 6 žlutých, 20 hnědých, ó žlutých, 4 čer- vene'. První nit červenou provléknu prvním proutkem kro- sinky, druhou červenou provléknu mezerou hned vedle prvého proutku, otvorem druhého proutku provltéknu třetí nit červe— nou a mezerou hned vedle (směr od leva do prava) čtvrtou nit červenou. První žlutá půjde proutkem, druhá mezerou, třetí proutkem, čtvrtá mezerou, pátá proutkem, šestá meze-- rou. Zrovna tak další niti hnědé, žluté a červené. Liché niti jdou otvory v proutcích, sudé mezerami mezi proutky,., Oba konce nití dosud volně visících přivážeme pevně kam- koliv. Ted na stejně napiatých nitích kr—osinka visí a svou vahou stahuje liché dolů. Tu máme nejdůležitější věc tkaní: prostup či prošlup, mezeru mezi sudými a lichými nitčmi. Teď začneme tkát. Silnější nit — útek — protáhneme skoro na počátku osnovy prostupem od leva k pravu a prstem vtlačíme poněkud k uvázání. Potom otočíme krosinkou, aby měla držát- ko opačně (bylo prve nahoře, bude teď dole) a znovu, ted' ovšem od prava k levu, protáhneme útek a Azatlačíme jej co nejvíce k prvnímu. Stejně budeme teď pokračovat dál. Ne— snáz nám asi způsobí nestejné či přílišné utahování útku. Možná, že se nám bude tkanina rozle'zat — volný útek, možná, že bude zvarhan-ěná — příliš utaženo. Přes překážky k cíli!

Náčelníci, Využijte tkaní i jinak. Čtěte, rozebírejte knihyjr ]. Uher: „Dětství a jiné povídky“, G. Hauptmann: „Tkalci'“ a R. Rolland: „Mahátma Ghándi“. Tato vzbouří Vás až do. hloubi duše. Líčí Vysoce čestný boj milionů Indů s A'ngličany_ Boj: beze zbraně, ale bojkotem anglického zboží a zákonů.. Zeptáte se: Co říká bratrství anglických skautů a co my? 434