Stránka:bw-tom6.djvu/48

Z thewoodcraft.org
Verze z 29. 1. 2021, 13:59, kterou vytvořil Keny (diskuse | příspěvky) (→‎Validated)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 47

… ligové legitimace. Byla naplánována a z části uskutečněna řada společných akcí, které měly vyvrcholit společným táborem na počátku července 1992 poblíž Carberry, na němž měla být slavnostně založena Kanadská Liga lesní moudrosti. K tomu ale nedošlo. Po špatných zkušenostech ze spolupráce odstoupila Dee Seton Barber na jaře 1992 od projektu a odňala autorský souhlas s využitím Setonových děl. Na to W. Simmonds zřejmé svérázným způsobem naložil se svěřenými finančními prostředky a tak namísto posvěcené Setonovy ruky se o něj začala zajímat ruka zákona.

Impuls však byl už dán a na různých místech Kanady vzniklo několik skupin (“kruhů“) se zájmem o woodcraft. Novým centrem aktivity se stává manitobské městečko Carberry, v jehož okolí Seton v 80. letech minulého století dlouho pobýval a prožíval “své zlaté dny”. V červenci 1992 je zde slavnostně otevřeno Setonovo centrum (The Seton Centre), které má za úkol shromažďovat dostupné materiály o E. T. Setonovi a za pomoci přednášek, vzdělávacích programů, výstav i vlastní publikační činnosti propagovat jeho dílo. Pro přesnost dodejme, že jde především o dílo přírodovědné a spisovatelské; woodcrafterský program současné zaměstnance příliš neinspiruje. V červenci 1992 a 1993 centrum uspořádalo propagační “Setonovy dny”. Každý rok je připravena nová velká výstava, která poté putuje po různých městech Kanady. Pravidelně oje vydáván zpravodaj centra.

V čele Setonova centra stál z počátku pan Errol Bredin, dnes asi nejznámější a nejvýraznější postava kanadského woodcrafterského hnutí. Na protest proti příliš akademickému a newoodcrafterskému zaměření centra z místa předsedy odešel. Dnes stojí v čele místního woodcrafterského kruhu (kmene) Carberry Communications Circle, od ledna 1994 pomáhá vydávat nový dvouměsíčník severoamerických woodcrafterů Green Leaves – Woodcraft Today a zároveň působí jako koordinátor hnutí v Kanadě i jako předseda o mezinárodního poradního sboru Institutu E.T.Setona (Ernest Thompson Seton Institute, Inc.), který má sídlo v Santa Fe.

V současné době se v Kanadě neusiluje o založení formální woodcrafterské organizace, spíše se klade důraz na vytvoření silného hnutí na bázi samostatných kmenů (“circles” – kruhů) spojených prostřednictvím časopisu a informačního centra. Probíhá diskuse k formulaci moderního woodcrafterského programu, který by vycházel z původních Setonových zásad a mohl by být vydán formou. základní příručky, společné pro kanadské i americké woodcraftery.