Stránka:bw-tom6.djvu/142

Z thewoodcraft.org
Verze z 19. 3. 2021, 19:09, kterou vytvořil Tuwanakha (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Tato stránka byla zkontrolována


Pokračování textu ze strany 141

… sestra Robovská shromáždila kolem sebe v Ťačevu (Tiačevu) kmen asi 25 dětí. Ťačevo, ležící až na rumunských hranicích, bylo tak svého času nejvýchodnější "baštou" československého woodcraftu. Uvedené kmeny však neměly dlouhého trvání; ve 30. letech už nejsou o woodcraftu na Podkarpatské Rusi žádné zprávy. Za zmínku ještě stojí, že v polovině 20. let vyšlo v Užhorodě několik překladů Setonových povídek.

Bulharsko

Ve druhé polovině 20. let konal pravidelné cesty do Bulharska český zoolog, člen LLM a "velký přítel bulharského lidu" Stanislav Vohanka. V přednáškách s diapozitivy propagoval lesní moudrost a snažil se pro ni získat nejen bulharskou mládež, ale i české krajany - učitele. Ohlas to určité mělo, ale další pokrok zřejmě ztroskotal na nedostatku literatury, vůdců a reálného příkladu. V písemných materiálech slovinských woodcrafterů se sice objevuje informace o bulharské woodcrafterské organizaci mezi světovými válkami, ale náš přístup k její existenci bude spíše skeptický.

Ve 20. letech se v časopise Vatra objevují ojedinělé zmínky o woodcrafterech (jednotlivcích, maximálně malých skupinách) v Holandsku, Finsku, Rakousku a Srbsku.

Palestina

Přímé údaje o woodcrafterském hnutí v Palestině chybí, ale na existenci lze usuzovat z nepřímých zmínek. Do hebrejštiny byla přeložena řada Setonových knih, v roce 1924 vyšla v hebrejštině dokonce příručka o woodcraftu.

Pozoruhodný impuls mohl vzejít z Československa, kde mezi světovými válkami působila organizace židovských skautů Techeleth Lawan, založena v roce 1918. Techeleth Lawan byla členem Federace čsl. skautů a podle dochovaných svědectví byla její činnost woodcraftem významně ovlivněna. Hlavním posláním této organizace byla výchova chaluců - průkopníků pro židovskou kolonizaci Palestiny.

Nejdůležitější zmínka pak pochází od samotného E. T. Setona, který koncem 30. let ve výčtu světového woodcrafterského hnutí uvádí také skupinu v Jeruzalémě.

V jednom z rozhovorů, který poskytl v polovině 20. let a který byl věnován historii woodcrafterského hnutí, E. T. Seton uvádí, že knihy Rolf zálesák a Svitek březové kůry používají jako své vůdčí příručky woodcrafterské ligy v Anglii, Irsku, Kanadě, Jižní Africe, Československu, Polsku a tvořící se skupiny v Rusku, Německu, Indii a Japonsku". Koncem 30.let pak mezi světovým woodcrafterským hnutím uvádí organizace (skupiny) z těchto zemí: Kanada, Československo, Anglie, Irsko, Indie, Arménie, Jeruzalém, Japonsko a Rusko.)

Těžko posoudit, nakolik šlo o údaj aktuální (viz Rusko, na druhou stranu zase opomenutí Jugoslávie), zda nešlo pouze o jednotlivce, kteří Setonovi ze zájmu napsali, nebo skutečně o početnější skupiny a jak dlouho zájem o woodcraft přetrval...

I když první Setonovy povídky o zvířatech v japonštině..text pokračuje