Nápověda:Jak omezit přístup ke stránce
Systém MediaWiki ve výchozím nastavení nemá žádné sofistikované možnosti řešení přístupových práv. Využívá jen několik výchozích skupinových rolí – viz Nápověda: Nastavení práv pro mediawiki. Nicméně má k dispozici techniky a nástroje které to umožňují.
Omezení přístupu do jmenného prostoru
Toto v podstatě nejtriviálnější omezení přístupových práv je založeno na tom, že se stránka umístí do jmenného prostoru ke kterému má přístup jen vybraná skupina uživatelů.
Z praktického hlediska je tohle řešení poněkud nešikovné, protože…
- Nastavení může provést pouze administrátor serveru v kódu konfiguračního souboru
LocalSettings.php
- Pravidla pro přístup ke stránce nelze dynamicky měnit podle potřeby. Po přesunu stránky do chráněného jmenného prostoru je nutné manuálně opravit veškeré odkazy co na ni vedou (pokud tedy odkazující stránka nebyla také přesunuta do stejného chráněného jmenného prostoru)
- Pro každou skupinu uživatelů je nutné definovat nadefinovat nový jmenný prostor a vytvořit odpovídající systémovou skupinu.
Výhodu spatřuji snad jen v tom, že se nikdo – mimo členy systémové skupiny – ke stránce nemá šanci dostat a je tak velmi nízká pravděpodobnost[1], že by někdo nedopatřením nastavil přístup nepovolané osobě. Odkaz na stránku hesla
, z takto chráněného jmenného prostoru Private
by v kódu vypadal takto:
Nastavení [[Private:hesla]] pro wiki
Omezení editace stránky zámkem
Nejde o omezení, které by nějak bránilo v prohlížení či použití obsahu. Využívá se především při ochraně kódu šablon, které mají složitou syntaxi, u kterých by neodborným zásahem do kódu mohlo dojít k rozbití automaticky generovaného obsahu stránek.
Právo zamykat a odemykat takové stránky mají pouze členové skupiny sysop, neboť jedině ta má oprávnění protect
.
Omezení přístupu k obsahu
Wiki TheWoodcraft.org má za cíl sloužit především potřebám svých uživatelů, proto zvýhodňuje svoje uživatele tím, že jim nabízí funkcionality, které jsou pro anonymní uživatele nedostupné. Kromě toho ale obsahuje také materiály, co nemohou být z nejrůznějších důvodů veřejně dostupné. Proto se zde využívají techniky, které umožňují omezit přístup k obsahu.
Obsah dostupný jen pro přihlášené
Omezit přístup na základě toho, je-li návštěvník stránek přihlášený, nebo ne, lze s využitím „kouzelného slůvka“ {{CURRENTLOGGEDUSER}}
, které vrací uživatelské jméno přihlášeného uživatele. U nepřihlášeného uživatele nevrací nic. Stačí tedy jednoduše použít podmínku:
{{#if:{{CURRENTLOGGEDUSER}}
| obsah pro přihlášené
| informační text pro nepřihlášené uživatele
}}
Omezení přístupu ke stránce na základě seznamu uživatelů
V základní instalaci MediaWiki není žádný nástroj, kterým by bylo možné povolit přístup ke stránce jen pro vybrané uživatele. Umožňuje to ale rozšíření AccessControl[2]. Jak se používá a jakým způsobem je omezení přístupu aplikováno na stránku se můžete dočíst zde.
- ↑ Ovšem nejsem si jist, zda-li je tohle rozšíření schopné zabrátit kompromitaci chráněného obsahu při exportu.
- ↑ 2,0 2,1 Které jsem pro tento účel naprogramoval. Ta myšlenka nebyla nová. Na stejném principu fungovalo dřív jiné, dnes již zaniklé rozšíření. Ale bylo neudržované a navíc mělo z hlediska ochrany obsahu řadu nedostatků a chyb. (Poznamenal Keny, 19.6.2019, 10:37 (CEST))