Pomoc: Kategoryzacja

Z thewoodcraft.org
Verze z 28. 10. 2022, 19:52, kterou vytvořil FuzzyBot (diskuse | příspěvky) (Stránka aktualizována, aby odpovídala nové verzi zdrojové stránky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Jiné jazyky:
Přehled nápovědy
Editace obsahu
Pro thewoodcraft.org
Knihy
Systém wiki
Zabezpečení stránek
Zásady

System MediaWiki, na którym działa TheWoodcraft.org, pozwala na dynamiczne organizowanie treści w kategorie, które następnie grupują artykuły mające wspólny temat. Kategorie zastępują w ten sposób ręcznie prowadzone listy, które są trudne do utrzymania i mają z biegiem czasu tendencję do starzenia się w przypadku większych portali.

Kategoryzacja artykułu

PříkladPrzykładowy kod przypisujący stronę do kategorii Kategorie:Nápověda
[[Kategorie:Nápověda]]

Każda strona (i kategoria!) powinna być umieszczona w co najmniej jednej kategorii. Strony tymczasowe i testowe również powinny być kategoryzowane, ale tylko w kategorii, która nie jest podkategorią kategorii Kategorie:Woodcraft

Przed zapisaniem zmiany należy sprawdzić jej podgląd.

Jeśli jest artykuł skategoryzowany do istniejącej kategorii, pojawi się na dole strony link do tej kategorii w kolorze niebieskim. Czerwony kolor linku do kategorii w stopce strony oznacza, że dana kategoria jeszcze nie istnieje. Oznacza to, że nie posiada opisu i także nie jest skategoryzowana.

Upozornění Jeżeli klikniecie na taki link, od razu otworzy się okno z edycją, w którym możecie dodać opis kategorii, a poniżej jest automatycznie generowana lista stron z tej kategorii. Ta kategoria będzie niedostępna dla niezalogowanych użytkowników, ponieważ na wiki TheWoodcraft.org nie mają oni dostępu do edycji stron.

Kategoryzacja tłumaczonych kategorii i artykułów

Zagadnienie to jest szczegółowo omówione na Kategorie - překlad názvů a obsahu

Jak zmienić kolejność linków do stron w obrębie kategorii?

Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystko w danej kategorii jest wymienione alfabetycznie według nazwy. Jeżeli chcemy, aby strona lub kategoria była inaczej uszeregowana, dodajemy magiczne słowo {{DEFAULTSORT:}} do nagłówka strony (w opisu kategorii) i po dwukropku wpisujemy ciąg według którego chcemy uszeregować stronę. Zobacz wzorcowy przykład artykułu o nazwie Albert Einstein. Żeby ten artykuł był zaszeregowany nie pod literą A lecz pod E, należy użyć następującego kodu:

Příklad
{{DEFAULTSORT:Einstein, Albert}}

Ale jeżeli chcecie, aby został posortowany w ten sposób tylko w ramach kategorii „Osobnosti“, wpiszcie ciąg Einstein, Albert jako parametr kategorii. Spójrzcie na przykład:

Příklad
[[Kategorie:Osobnosti|Einstein, Albert]]


PoznámkaPodczas generowania listy kategorii, uwzględniana jest wielkość liter, więc nazwy i ciągi znaków zaczynające się od wielkich liter będą umieszczane przed tymi zaczynającymi się od małych liter. Jeśli jednak wstawicie spację za kreską pionową, strona zostanie umieszczona na górze.

Opis kategorii

Opis kategorii jest normalną stroną wiki. Wykorzystywane jest to np. na stronach poświęconych szczepom. Wielu woodcrafterów przeszło w przeszłości przez kilka szczepów, i dlatego mają swoje profile zakategoryzowane do kategorii które odpowiadają tym szczepom. Dzięki temu na stronie szczepu, która jest w zasadzie opisem kategorii, automatycznie generowana jest lista osób, które do niego należały, wraz z linkami do odpowiednich dokumentów i zdjęć. Patrz np. Kategorie:Kmen Blesku (Kunčičky)

PoznámkaBez opisu są zazwyczaj nowo tworzone kategorie, ale może się też zdarzyć, że przy kategoryzowaniu strony była zrobiona literówka. Dlatego warto od czasu do czasu sprawdzić stronę specialną Kategorie, aby zobaczyć, które kategorie są bez opisów.

Kategoryzacja kategorii

Nie tylko strony się kategoryzują, ale również same kategorie. I tak oprócz listy stron, może kategoria zawierać również listę podkategorii. Tak powstaje struktura danych drzewa kategorii, która ułatwia znalezienie artykułu lub kategorii według tematycznej przynależności.

Specjalne strony do pracy z kategoriami

Special:Kategorie
Specjalna strona Kategorie generuje alfabetyczną listę wszystkich instniejących (niepustych) kategorii, niezależnie od tego, czy poza podkategoriami lub dołączonymi artykułami zawierają one jakikolwiek opis. Linki do kategorii bez opisu są wyświetlane w kolorze czerwonym.
Special:TrackingCategories
Software MediaWiki přidává v některých případech kategorie automaticky. Jejich přehled nabízí speciální stránka Sledovací kategorie, která umožňuje tohle výchozí chování omezit. A to tak, že se na stránce systémové zprávy, na kterou se přejde kliknutím na odkaz ve sloupci Název hlášení, místo příslušného textu uvede pouze pomlčka ( - ). Takovým způsobem je kupř. vypnuto automatické generování kategorie pro stránky co používají rozšíření DynamicPageList3 Viz systémová zpráva dpl-parserfunc-tracking-category
Special:Unusedcategories
Specjalna strona Nepoužívané kategorie, zawiera linki do kategorii, które mają jakiś opis, ale według systemu wiki żadna strona ani kategoria ich nie używa. Ale to nie musi być prawdą. Typowe są tutaj między innymi polskie nazwy kategorii, dla których kategoria nadrzędna nie została jeszcze przetłumaczona.
Speciální:Wantedcategories
Specjalna strona Chybějící kategorie zawiera listę kategorii, które nie mają opisu, także nie są skategoryzowane, a więc też nie są zawarte w strukturze drzewa kategorii. Tutaj również można łatwo wykryć literówky, które były zrobione w nazwie kategorii. Zalogowany użytkownik może wywołać specjalną stronę „Odkazuje sem“ na stronie nieopisanej kategorii, by zobaczyć, które strony wiki linkują do tej nieistniejącej kategorii i naprawić kod.
Strona specjalna „Odkazuje sem“ działa pod względem funkcjonalności podobnie jak strona kategorii. To znaczy, generuje listę linków do stron, które w swoim kodzie posiadają link do strony docelowej.

Jak stworzyć link do kategorii

Jeśli chcesz umieścić link do kategorii, użyj tego samego formatu linku, jak w przypadku kategoryzowania strony, ale dodaj dwukropek przed nazwą przestrzeni nazw Kategorie.

PříkladOto jak wygląda kod linku Kategorie:Nápověda
[[:Kategorie:Nápověda]]