Stránka:hlasatel-46-4.djvu/11

Z thewoodcraft.org
Verze z 4. 12. 2022, 20:19, kterou vytvořil Skarman (diskuse | příspěvky) (→‎Proofread)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Tato stránka byla zkontrolována


Pokračování textu ze strany 10

… je ničí? Jen se podívejte do okolí našeho hlavního města.

Jsou u nás již některé přírodní reservace: Boubín, Čertova zahrádka, Medník — ale je jich málo. Četné jiné kraje čekají na ochranu: Stvořidla, Javornice. Střelu je nutno očistiti od výkalů chemické továrny kaznějovské. Vudkrafteři znají tato místa a vždy usilovali o jejich ochranu. Nyní se jim k tomu naskytla veliká příležitost: Ústředí Lčsw dostalo ... dopis z nově ustaveného odd. ministerstva školství a osvěty — Ochrana přírody, kterým žádá o spolupráci v tomto oboru. A tak hned navrhlo MŠO některá území, která ochrany zasluhují.

Objevujte a zachraňujte svědky starých časů — staré lípy, kleny, tisy, hnízdiště ptáků, neporušenost přírody — buďte ochránci prostého a přirozeného života.

ZÁZRAK OČÍ

Zázrak očí — jak podivné byly cesty, kterými příroda vytvořila oči! Co jsme poznali, se dá vyjádřit schematicky několika větami. I nejnižší živočichové a rostliny vnímají světlo, reagují na ně. Pak jdeme výš, třebas k červům. Žížala má v pokožce těla roztroušeny buňky, které jsou na světlo zvláště citlivé. Dobře vnímá, vystavíme-li ji světlu nebo je-li ve tmě. Citlivé buňky mohou tvořit celé shluky, citlivé skvrny, nebo celou plošku — sítnici. K tomu přistupuje pak i zvláštní umístění těchto citlivých buněk; chlípí se do pokožky jako váček — na jeho, dně je tedy citlivá sítnice, navrch je chráněna průhlednou rosolovitou hmotou. To je vlastně už oko. Vnímá jasně nejen rozdíl světlo — stín, ale také směr, odkud světlo ..text pokračuje