Stránka:bw-tom6.djvu/129

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 128

… členů přes polovinu.

Ještě před vypuknutím první světové války došlo k lavinovitému růstu počtu členstva a organizační změny, které doznal Wandervogel, přinesly rozdílný přístup k odpovědi na různé problémy, které hýbaly hnutím: otázky životní reformy, záležitost vůdcovství a věc společné výchovy obou pohlaví, striktní zákaz požívání alkoholu, společné výpravy hochů a děvčat, přijímání do řad hnutí žáků základních škol, problémy vůdcovství starších. Tyto otázky nenalezly jednoznačné odpovědi a nebyly vlastně nikdy jasně vyřešeny.

V průběhu postupného štěpení původně jednolitého hnutí došlo k silnému zdůraznění jeho nacionální stránky, které se rozšířilo zejména ve wandervogelovských organizacích v Rakousku a v pohraničních oblastech českých zemí. Projevil se také německý militarismus, jímž byly poznamenány výchovné tendence mnohých dílčích organizací hnutí. Nechyběl ani scestný názor Hanse Blühera, který se snažil na základě freudovských myšlenek popsat a představit hnutí jako fenomén lásky jednoho pohlaví. Hnutí překonalo jen velmi obtížně krizi, způsobenou Blüherovými představami, které byly šířeny s mohutnou přesvědčivostí. Přes názorové a metodické rozdíly zůstaly však všechny organizace hnutí jednotny v názoru na důležitost prožitku při putování přírodou.

Sblížením organizací “Wandervogel” s německým skautským hnutím, k němuž došlo po první světové válce, vyrostlo v Německu hnutí tak zvané svazové mládeže (Bündische Jugend). To vytrvalo existenčně až do roku 1933, kdy v. Německu uchopila moc nacistická strana, vedená Hitlerem. Ještě předtím byl Jugendstil zastoupen expresionismem a v hnutí mládeže byl zaznamenán ústup jeho prvotního ducha k expresionismu levému i pravému, až nabyl vrch nacionalismus, zaplavující Německo strhující silou.

Po ukončení druhé světové války bylo jasné, že duch hnutí ztratil v nových, zcela změněných podmínkách svůj smysl. Odezněl romantický výboj mezi německými žáky a studenty, zaniklo dobrodružné putování německou vlastí s jejími lesy, horami, vřesovišti a přímořskými pustinami, rozplynul se ruch, vyrostlý kdysi z nepatrného houfu nadšenců do tisícových zástupů, které žily pro vlastní radost bez závislosti na škole i dospělých lidech. Vysoká vlna civilizace se svým perfidním dokumentačním tlakem vymyla ze života dobrodružství. Jako náhražka byla nabídnuta politika a všechno se stalo sportem. A láska sexuálním sportem. Uhynul jako citlivá mimóza modrý květ wandervogelovského putování. A mytologický gryf ze znaku hnutí se nestal nesmrtelným Fénixem, který by po druhé světové válce vzešel z popela statisíců obětí, spálených v krematoriích nacistických koncentračních táborů a sutin zničených vesnic a měst tohoto světa.


Němečtí noví skauti – německá cesta k woodcraftu

V předchozí části jsme uvedli rozdíl mezi organizacemi mládeže, které v Německu vznikaly na popud samé mládeže bez závislosti na dospělých (skupina organizací v tzv. Jugendbewegung, kde nejstarším představitelem bylo hnutí Wandervogel), a ostatními organizacemi, které byly zřízeny a tedy jakýmsi způsobem vnuceny mládeži shora, tj. dospělými, kteří po tom, co založili tyto organizace, dále je vedli a dozírali na jejich činnost. Do této druhé skupiny, označované pojmem Jugendpflege ..text pokračuje