Pokračování textu ze strany 45
Jak již bylo zmíněno, v činnosti organizace zaujímaly čelné místo domácí práce a znalost péče o dítě a všechno bylo zaměřeno k tomu, aby si dívky tuto činnost. oblíbily a konaly všechny povinnosti s pocitem radosti a zadostiučinění. Nejvšednější práce a činnosti se pak mohou stát užitečnými a malebnými.
Tělesná i duševní výchova dívek táborového ohně byla založena na zásadách hygieny a rozumné životosprávy. Kladl se na ně obzvláště velký důraz a k vyvolání zájmu děvčat byly zvoleny různé pochvaly a vyznamenání. Symbolika táborového ohně postavená na vůdčí místo v ideovém programu CFG nebyla jen oceněním krásy a praktického významu živého ohně při táboření, ale především přenesené směřovala dívky k poznání, že udržování "domácího krbu“ je nejdůležitějším základem pro harmonický život v rodině a tedy v celé společnosti.
Nejenom z pohledu českých očí, ale i podle názoru amerických historiků měly Dívky táborového ohně ze všech amerických mládežnických organizací k woodcraferskému programu nejblíže. A konečně pro úplnost mělo by být poznamenáno, že dívky se zapojovaly do činnosti Woodcraft Indians již dlouho před rokem 1910, ale protože neměly pevnou organizaci, nebylo jim v Americe přiřčeno prvenství.[1]
S rozvojem moderní americké civilizace se měnil i charakter činnosti CFG. Stejně jako život se stával více uniformním, stávaly se uniformními nejen cíle, ale i prostředky různých dětských a mládežnických organizací; takže název, pár prvků tradice a někde přežívající kroj je dnes často tím jediným, co je odlišuje.
Nejinak, další vývoj CFG by nestál za zvláštní zmínku, nebýt události z roku 1979, kdy se organizace stala otevřenou i pro chlapce a stala se koedukovanou. Dnešní název tedy zní Camp Fire Boys and Girls (Chlapci a dívky táborového ohně) a náplň je charakterizována takto:
“Sdružuje dívky a chlapce do 21 let. S pomocí neformální výchovy poskytuje mladému člověku příležitost uplatnit své vlohy a žít jako odpovědný, sebeovládající a soběstačný jedinec. Snaží se zlepšit ty podmínky společnosti, které ovlivňují mládež. Učí tvořivé činnosti, spolupráci s druhými, zdokonalení vlastního image” atd.
Romantika opravdového táborového ohně byla prakticky zapomenuta, i když se na letních táborech “táboráky” údajně občas vyskytují…
V roce 1994 působila organizace CFBG na více než 230 místech Spojených států a měla okolo 600 tisíc členů. CFBG vydává řadu vlastních neperiodických i periodických publikací a tiskovin (Teens in Action, Camp Fire Digest, atd.). Ústředí sídlí v Kansas City ve státě Missouri.
- ↑ Dnes již víme, že o to, aby byl rozdíl mezi organizací Camp Fire Girls a Woodcraft Indians minimální, usilovala především Setonova manželka Grace Gallatin Seton. Ostatně, první kmen woodcrafterských dívek Apawamis (Rye), vzniknul roku 1914 odštěpením od místní skupiny Camp Fire Girls.