Stránka:bw-tom6.djvu/67

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 66

… základě, pomocí poznatků přírodovědeckých a moderně vychovatelských budovaný systém sebevýchovy mládeže.”

Ač bylo členem Federace čsl. skautů, bylo sdružení naprosto nepolitické. Mělo vlastní desatero, kde jeho 9.bod například zněl: “Žij ve skromnosti, zdrženlivosti a jednoduchosti. Náčelníkem byl L. Relich, starostou J. Josef.

Ve druhé polovině 20.let sdružení zaniklo. Část pod vedením L. Relicha přešla v roce 1928 ke Skautům DTJ, část v roce 1927 splynula se Spojenými sbory junáků skautů.


Junácká obec Setonova – tuto organizaci, která působila v Brně, zaznamenáváme poprvé roku 1923. Snad šlo o bývalé členy Sdružení zálesáků. Náčelníkem byl M. Ress. Znakem byl Setonův znak woodcraftu, ale v kruhovém štítě byl symbol ohně. V listopadu 1925 vstoupila obec do Svazu skautů.²³⁾


Setonovi skauti – organizaci s tímto názvem známe jen z roku 1938 v Duchcově.


Spojené sbory junáků skautů (SSJS) – vznikly v letech 1918 – 1919 z tzv. učňovských besídek čili besídkových skautů (původně Besídek živnostenských škol pražských). Zakladatelem a prvním náčelníkem byl známý junácký pracovník B. Halaburda. SSJS byly členy Federace čsl. skautů (v letech 1922 až 1925 však byly členy – samostatnou složkou Svazu skautů!). V roce 1927 přijaly SSJS za svůj program “ideu junáckou, hlásanou zakladatelem světového hnutí woodcraftu, americkým přírodopiscem a spisovatelem E. T. Setonem” a obrátily se na některé členy LLM s žádostí o pomoc při zavádění nového směru. Bylo přijetí Setonova programu důsledkem splynutí s částí Sdružení zálesáků? Poslední zmínka o existenci SSJS je z roku 1934. V polovině 30.let organizace, zřejmě z důvodu nedostatku členů, zanikla.


Pokusné školství - pod tímto označením zde rozumíme různé typy škol a ústavů, které ve své práci uplatňovaly na svou dobu netradiční, dnes bychom řekli moderní, alternativní způsob výchovy dětí. Velký důraz na školu hrou, samosprávu, poznávání přírody, tvořivou práci dětí apod. Skutečné naplňování a rozvíjení odkazu Komenského.

Bylo zcela přirozené, že řada pokrokových učitelů se obracela ke skautingu a woodcraftu, čerpala z nich podněty či zároveň přímo pracovala v nějaké junácké organizaci. K nejznámějším z woodcrafterů patřili Ferdinand Krch a F. Kupka, a samozřejmě M. Seifert, který sice nepracoval přímo v experimentálních školách, ale spolupracoval s nimi, uplatňoval nové prvky ve své výuce a svými knihami¹¹⁾¹⁹⁾ a články významně přispěl k teoretickému rozvoji pokusného školství té doby. Prvky lesní moudrosti se ve 20.letech významně uplatňovaly např. v Domě dětství v Krnsku, ve Volné škole práce na Kladně, v Legii malých v Praze (ústav, který se věnoval sirotkům po padlých legionářích a dětem z chudého prostředí; F. Kupka zde počátkem 20.let založil kmen, který patřil k nejaktivnějším v LLM), v Lysolajích a jinde.


ISAW čili Internacionální socialistická asociace woodcrafterů (později esperantsky ISAV = Internacia socialista asocio vivo) byla založena 31.8.1927 v Praze radikálně levicové zaměřenými (t. j. komunistickými) členy, kteří na podzim 1926 vystoupili z LLM. Woodcraft měl být pomocným prostředkem (“výchovnou formou”) ..text pokračuje