Stránka:bw-tom6.djvu/88

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 87

… z budoucích kmenů lesní moudrosti Wappacomo Minal a Ďaleká cesta.

V létě 1990 se konal ustavující sněm kmene Ďaleká cesta, který sdružoval woodcraftery z Martina, Žiliny a Popradu a který se hlásil k indiánsko-zálesáckému směru LLM. V říjnu 1990 založili bratislavští příznivci lesní moudrosti na sněmu v Malých Karpatech kmen Wappacomo Minal (Zrodení v krajine bielych hmiel). Tento kmen vznikl postupným přerodem ochranářského oddílu s dlouholetou tradici, zaměřeného na poznávání a ochranu přírody a na táboření.

V létě 1991 zorganizovaly kmeny Ďaleká cesta a Wappacomo Minal společný tábor v Ľubovnianské vrchovině, který po dlouholeté přestávce byl zřejmě prvním větším woodcrafterským tábořením v týpí na Slovensku. V témže roku se do LLM přihlásil košický kmen Wakaš, ten se však po necelém roce rozpadl.

V roce 1992 vzrostl počet řádných, náčelnictvem LLM uznaných a na Slovensku působících kmenů na tři, když na jarní Čotokvě dostal zakládací listinu náčelník kmene Crow Creek, sdružujícího woodcraftery z okolí Prešova a Košic.

Tlak směřující k rozdělení česko-slovenské federace na dva samostatné státy a různá administrativní opatření, jakož i snaha získat na Slovensku finanční podporu, vedly zástupce tří kmenů k založení zastřešujícího orgánu s ohledem na existenci slovenských správních orgánů – 5.2.1992 vzniklo v Martině “Sdružení kmenů lesní moudrosti“ a dostalo název Manoki, podle přezdívky Viliama Valoviče. Sdružení Manoki začalo vydávat vlastní zpravodaj “Modrú oblohu!”. Náčelníkem sdružení byl zvolen Eduard Stloukal.

Kmeny byly v tomto roku více zaměřené na rozvoj vlastní činnosti, přesto kmen Wappacomo Minal uspořádal v létě poprvé “Letní lesní tábor” pro děti z celého Slovenska s cílem poskytnout jim možnost regenerace duševních a fyzických sil a především jim ukázat lepší životní alternativu. Prvního ročníku se zúčastnilo asi 45 dětí, na kterých určitě pro celý život zanechaly dojmy nocování v týpí, woodcrafterské hry, ale také ranní pow-wow. “Letní lesní tábor” byl v následujících letech opakován. Diky dotaci z ministerstva školství SR, kterou se sdružení Manoki podařilo v roce 1992 získat, bylo mimo jiné umožněno v nákladu 500 výtisků vydat první slovenský překlad anglického originálu The Birch Bark Roll of Woodcraft o názvu Zvitek brezovej kôry (část Činy a majstrovstvá).

Na podzim 1992 zorganizovalo sdružení společné táboření v Bílých Karpatech, kterého se mimo existujících kmenů účastnili i zástupci dalších tvořících se kmenů z Bratislavy a Trnavy, jakož i zájemci z Považské Bystrice. Chyběl však kmen Crow Creek, jehož členové se rozhodli. pro euroindiánskou a trampskou cestu a vystoupili z LLM.

Liga lesnej múdrosti – The Woodcraft League of Slovakia

Jelikož snaha některých politických kruhů o rozdělení Česko-Slovenska byla úspěšná, vyvstala také před členy LLM nutnost přizpůsobit se nové situaci a rozdělit organizaci 30 měsíců po obnovení její činnosti.

V třeskutých mrazech na konci roku 1992 se na tábořišti nedaleko vsi Sklené pri Handlovej sešli zástupci woodcrafterů z celého Slovenska, aby sněmovním ohněm posvětili vznik nového sdružení: Ligy lesnej múdrosti – The Woodcraft League of Slovakia (LLM-WLS). Dnem 29.12.1992 tak přibyla další woodcrafterská ..text pokračuje